|
|
Działalność nasza nie będzie tylko papierowa, dydaktyczna lub agitacyjna. Staraniem naszym będzie, aby wszystko to, co powiemy lub napiszemy, przemieniało się w czyn. Tylko też z tego punktu widzenia podejmować się będziemy zadań, które uważać będziemy za ważne.
Wnoszenie sporów partyjno-politycznych do prac Towarzystwa jest wzbronionym (§5 statutu Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie, uchwalonego 1 marca 1921 r.)
|
|
|
|
 Artykuły i opinie
PTE nie zawsze podziela poglądy i opinie autorów artykułów zamieszczonych na stronie internetowej oraz zastrzega sobie prawo skracania nadsyłanych tekstów
- Praca zdalna - dobrodziejstwo czy wynaturzenie?
W odniesieniu do pracy zdalnej panuje spory chaos definicyjny. W analizach tej formy pracy niekiedy synonimicznie traktowane są tak pokrewne kategorie, jak home working, home office, telepraca, a nawet praca nakładcza, chałupnictwo, czy gig economy, czyli praca na żądanie, czego najbardziej popularnym przykładem są usługi świadczone przez Uber. Takie synonimiczne podejście nie jest jednak zasadne, albowiem każdą z wymienionych form pracy, mimo podobieństw, sporo jednak różni, w tym przede wszystkim status prawny, szczegółowo określający prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców.
Elżbieta Mączyńska
sprawynauki.edu.pl
- Czy wiemy, dokąd zmierzamy?
Jubileusz Profesora Andrzeja K. Koźmińskiego - transmisja z konferencji.
transmisja
- Od arbuza do Dziubaka.
Leszek Balcerowicz ma rację: bank nie zawarłby umowy, gdyby tylko on ponosił ryzyko walutowe. Czemu jednak sądzi, że konsument by ją zawarł, rozumiejąc, że całe ryzyko przerzucono na niego?
Aneta Wiewiórowska-Domagalska
rp.pl
-
Nieoczekiwane skutki szaleństwa tytularzy.
Niniejszy tekst był przeznaczony do DGP . Napisali jednak, że nie publikują polemik z wywiadami i odmówili. Mój tekst to nie polemika z wywiadem, tylko po pierwsze, krytyka ubierania tekstów w nieadekwatne tytuły gwoli klikalności, a po drugie – wyjaśnianie stereotypów jakie pojawiają się na temat prawa ze strony ekonomistów zaangażowanych w dyskusję o kredytach frankowych. Nie wiem który czynnik spowodował dysgust DGP, z którą to redakcją harmonijnie współpracowało mi się przez lata. Ale jak nie, to nie.
Ewa Łętowska
konstytucyjny.pl
- Na styku Zachodu i Wschodu
O pocovidowej przyszłości globalizacji, dynamice rozwoju światowej gospodarki, zmianach w relacjach politycznych, fali ekstremizmu i perspektywach dla Polski w rozmowie z Pawłem Minkiną
GRZEGORZ W. KOŁODKO
Pobierz
After the Calamity:Economics and Politics in the Post-Pandemic World
Abstract: The coronavirus pandemic has shaken the world and its long shadow will remain with us for many
years. It is presenting humanity with incredible challenges, which coincide with other negative mega-trends. The
enormous costs of the pandemic will only be known ex post. While some people will have lost nothing, others
will have lost everything—sometimes even their lives.
GRZEGORZ W. KOLODKO
Pobierz
-
Przesłanki modyfikacji wybranych koncepcji ekonomicznych na skutek pandemii COVID-19
GOSPODARKA NARODOWA
Streszczenie: Autorzy artykułu stawiają tezę o potrzebie modyfikacji sposobu uprawiania
nauk ekonomicznych (NE) w aspektach ontologicznym, epistemologicznym i metodologicznym.
Wynika ona z oddziaływania splotu czynników, jakie ujawniły się jeszcze w okresie
przedpandemicznym, dla których COVID-19 może być okolicznością dopełniającą, wzmacniającą,
a nawet wręcz bezpośrednio przesądzającą o zmianie. Struktura artykułu została
podporządkowana przyjętemu celowi, którym jest autorskie odniesienie się do postawionej
tezy. Jako egzemplifikację obszarów wymagających zmiany wybrano osiem zagadnień,
w odniesieniu do których zgłoszono zestaw postulatów konstytuujących pożądane modyfikacje
w prowadzeniu badań w NE. Główną metodą wykorzystaną w opracowaniu jest
metoda krytycznej analizy literatury.
Piotr BANASZYK
Przemysław DESZCZYŃSKI
Marian GORYNIA
Krzysztof MALAGA
Pobierz
-
"PRZEDSIĘBIORSTWO W BIZNESIE MIĘDZYNARODOWYM. ASPEKTY EKONOMICZNE, FINANSOWE I MENEDŻERSKIE"
Recenzja monografii Mariana Goryni
„Tę książkę w jakimś sensie zawdzięczam pandemii. To właśnie w czasie lockdownu pojawiła się we mnie potrzeba uporządkowania wcześniejszej twórczości […], nie tylko z ostatniego roku, ale i lat wcześniejszych” - tak kończy Olga Tokarczuk (Nobel, 2018 r.) swoją najnowszą książkę, piękną i głęboką – „Czuły narrator” (Kraków 2020, s. 292). Tak mógłby napisać Profesor Marian Gorynia także o swojej monografii – „dziecku pandemii”, powstałej właśnie w czasach „zamknięcia” w roku 2020 gospodarki i przestrzeni publicznej dla spotkań i debat, i ten element lockdownu, narzucenia formalnych ograniczeń dla biznesu i społecznej aktywności w wymiarze międzynarodowym jest także obecny w książce, w jej końcowym rozdziale 39.
Jan W. Wiktor
Pobierz
-
Czarny łabędź pandemii i biały łabędź brexitu
Obecne turbulencje w gospodarce, których źródła mają charakter bardzo zróżnicowany, dają się podzielić na te, które wprost zależą od indywidualnych oraz zbiorowych zachowań ludzi oraz te, które nie mają bezpośredniego powiązania z aktywnością człowieka.
Marian Gorynia
Katarzyna Mroczek-Dąbrowska
obserwatorfinansowy.pl
- Regionalny wymiar pandemii COVID-19. Nowa normalność
Ograniczenie aktywności gospodarczej w okresie pandemii jest silnie zróżnicowane w zależności od branż i sektorów. Czy takie zróżnicowanie w gospodarce polskiej występuje również w przekroju regionalnym, np. w podziale na województwa? I czy pandemia może być szansą dla regionów, nie tylko zagrożeniem?
Marian Gorynia
Waldemar Budner
obserwatorfinansowy.pl
- Pandemia COVID-19 a współpraca przedsiębiorstw
W dyskursie prowadzonym w kontekście pandemii zarówno na poziomie naukowym, jak i publicystycznym pojawia się wiele pytań o to, które zmiany będą miały charakter przejściowy, a które prawdopodobnie staną się tendencjami, towarzyszącymi nam długo, aż do kolejnego przesilenia cywilizacyjnego.
Marian Gorynia
Barbara Jankowska
obserwatorfinansowy.pl
- Toksyczne kredyty frankowe zarażają całą gospodarkę
Banki mogą jeszcze uratować swoją reputację jako instytucje zaufania publicznego. Muszą jednak przyjąć do wiadomości, że w kwestii kredytów indeksowanych kursem franka nie pozostają bez winy. Nieetyczne jest przerzucanie tej winy na klientów. Banki sprzedawały toksyczny produkt, który zaraża i prawdopodobnie będzie zarażał w przyszłości jeszcze mocniej polską gospodarkę i muszą to naprawić.
Jan L. Bednarczyk
wgospodarce.pl
- Gdyby nie Kołodko
Szczęściem Polski jest to, że Balcerowiczowi nie było dane „reformować” kraju dłużej niż w sumie cztery lata.
W „Magazynie Gazety Wyborczej” 30 stycznia br. ukazało się sążniste dzieło Witolda Gadomskiego „Gdyby nie Balcerowicz”. Strukturalnie tekst ten jest nowoczesny niczym opera Richarda Wagnera. Refleksje o zjawiskach dawnych są tu gruntownie wymieszane z impresjami na tematy współczesne, nawet z domniemaniami dotyczącymi przyszłości, a fakty z fikcjami i mitami. W istocie jednak rzecz dałaby się, przy odrobinie wysiłku edytorskiego, sprowadzić do rzeczowego porównania gospodarczych losów Polski i Rosji w ciągu ostatnich trzech dekad.
Leon Podkaminer
tygodnikprzeglad.pl
- PRZESPANA REWOLUCJA
Sytuacja społeczna w regionie bełchatowskim u progu transformacji energetycznej.
Elektrownię Bełchatów nazywa się czasem energetycznym sercem Polski, choć właściwiej byłoby powiedzieć o niej, że to serce brunatne. Co roku wypuszcza bowiem do atmosfery ponad 30 mln ton CO2 co odpowiada ok. 10% emisji w Polsce), a tym samym jest największym jego emitentem w Europie. Szkodliwe substancje oraz metan powstają również na skutek wydobywania węgla brunatnego. Odkrywki przyczyniają się do pustynnienia regionu i całego województwa łódzkiego.
Alicja Dańkowska
Przemysław Sadura
krytykapolityczna.pl
- Germany's BaFin examines EY as auditor after Wirecard scandal: Handelsblatt
BERLIN (Reuters) - Germany’s financial regulator BaFin is examining EY’s suitability as a financial auditor following the collapse of payment services firm Wirecard, Handelsblatt newspaper reported on Tuesday, citing an economy ministry document.
“Bafin is currently investigating whether an examination of company financial statements by Ernst & Young GmbH WPG would endanger achieving the purpose of the examination,” the ministry said.
Reporting by Riham Alkousaa
Editing Madeline Chambers
reuters.com
- Sprawy Nauki - Sozologia prawdy
Nr 3 (258) Marzec 2021
artykuły:
prof. Wiesława Sztumskiego - Sozologia prawdy
prof. Stanisława Bielenia - Akademickie trąby na larum!
dr. Radosława Czarneckiego - Iwan Groźny i małe "Conieco" (2)
dr Joanny Stojak - Z pamiętnika Fulbrightera (1)
prof. Zdzisława Jankiewicza – Byłem pracownikiem ITME (2)
felieton prof. Witolda Modzelewskiego – Postkolonializm "zachodnich" elit
sprawynauki.edu.pl
- 23. wydanie Kompendium CSR z „Gazetą Wyborczą" i „Dziennikiem Gazetą Prawną".
Marcin Dorociński, Wojciech Eichelberger, Elżbieta Mączyńska, Yuval Noah Harari, Michał Krzyżanowski, Piotr Płoszajski, R. Paul Herman, Bolesław Rok
Świat po pandemii nie będzie taki sam jak wcześniej. Pytanie, co musi się zmienić, byśmy nabrali odporności – każdego rodzaju – na przyszłe tego typu zagrożenia i ich skutki.
Pierwsze zmiany powinny zajść w nas samych i w naszym postrzeganiu świata – tu guru polskiej psychologii Wojciech Eichelberger zwraca uwagę, że od stuleci pielęgnujemy niewłaściwy stosunek do świata. Jesteśmy duchowo i intelektualnie unieruchomieni w kleszczach czterech dogmatyzmów: religijnego, naukowego, patriarchalnego i ekonomicznego – mówi.
victoria.mediaplanet.com
- Wielki błąd, który popłaca
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich jeszcze w połowie lat 80. opierał się w głównej mierze na bolszewickiej zasadzie wyrugowania z rzeczywistości gospodarczej, społecznej i politycznej bez mała wszystkiego, co poprzedzało rewolucję komunistyczną z przełomu drugiej i trzeciej dekady XX wieku. Gospodarka, społeczeństwo i państwo miały funkcjonować nie na zasadzie racjonalnej modyfikacji ancien régime, ale opierając się na jego totalnym zakwestionowaniu – jako antyteza kapitalizmu. Własność prywatna miała być całkowicie wyparta przez własność państwową, centralne planowanie miało zastąpić mechanizmy rynkowe, pieniądz miał odgrywać coraz mniejszą rolę.
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
- Wysoka cena prawdy w statystyce
Naruszania niezależności urzędów statystycznych można się spodziewać ze strony reżimów totalitarnych i autorytarnych. Wyniki spisu ludności w ZSRR przeprowadzonego w 1937 r. rozczarowały Stalina, co pociągnęło za sobą represje wobec statystyków. Podobne, choć bardzo rzadkie przypadki zdarzają się jednak także w krajach demokratycznych w XXI w. Nieskuteczne naciski prezydenta Argentyny na obniżanie przez statystyków stopy inflacji skończyły się procesem wobec osoby zajmującej się szacowaniem inflacji w urzędzie statystycznym INDEC.
Bohdan Wyżnikiewicz
ws.stat.gov.pl
- 14 emerytura – poważny błąd polityki ekonomicznej czasu pandemii
W sposób mocno naciągany, ekonomicznie nierozsądny i przede wszystkim niebezpieczny dla przyszłości demokracji w Polsce, rząd próbuje wprowadzić podatek od reklam w mediach określany marketingowo jako „opłata solidarnościowa”. Zamiast tego powinien skoncentrować się na szukaniu oszczędnych i solidarnościowych rozwiązań po stronie wydatków publicznych.
Andrzej Wojtyna
Pobierz
- Na styku Zachodu i Wschodu
Jakich zmian w procesie globalizacji możemy spodziewać się po okresie pandemii? Czy w nowej dekadzie należy oczekiwać szerszych napięć w relacjach międzynarodowych, czy wprost przeciwnie, będzie to okres łagodzenia i rozwijania relacji gospodarczych?
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
- KAŻDY MOŻE ZMIENIAĆ ŚWIAT. ZEGAR TYKA, HISTORIA SIĘ PISZE
W krajach rozwiniętych chyba nikt nie umiera z głodu dlatego, że przyszła susza. Nie wydaje córki za mąż, żeby za wiano kupić bydło i przetrwać. W Polsce konsekwencje zmian klimatu to konieczność kupienia klimatyzacji czy czekanie na śnieg do lutego, żeby ulepić bałwana. U nas to susza, głód i śmierć – mówi nam somalijska supermodelka i działaczka na rzecz praw człowieka Waris Dirie.
Odpowiedzialny Biznes Kompendium CSR
Pobierz
ODPOWIEDZIALNOŚĆ W TRUDNYCH CZASACH
Problemy współczesnego świata nie narodziły się wraz z pandemią koronawirusa.
Od kilkunastu lat na łamach Kompendium największe umysły naszych czasów biły na alarm,
proponując skuteczne odpowiedzi na wyzwania współczesności.
Odpowiedzialny Biznes Kompendium CSR
Pobierz
- Kryzys paradygmatów – wyzwania dla ekonomistów współpracujących z biznesem
Rozpoczęła się trzecia dekada XXI wieku. Postęp techniczny ciągle wyznacza nowe obszary rozwoju gospodarczego, a współczesny świat próbuje za nim nadążyć. Ekonomia nowożytna ponownie ucierpiała w czasie kryzysu pandemicznego, nie wychodząc jeszcze z kryzysu zaufania. Wciąż aktualne są zagadnienia poruszane w książce „Ekonomia kryzysu”[1] (zachęcam do jej przeczytania). Należy podkreślić, że ekonomia jest nauką społeczną, a dotychczasowe metody analizy zjawisk społeczno-gospodarczych zawiodły. Ludzie nie potrafią przewidywać kryzysów. Żadne modele ekonometryczne nie są odporne na występowanie szoków zewnętrznych. Dlatego też należy podjąć konkretne działania zmierzające w kierunku ograniczania prognoz gospodarczych, rynkowych stóp procentowych oraz kursów walut. Jakość prognoz jest akceptowalna tylko w warunkach względnej stabilizacji.
Hubert S. Łąkowski
LinkedIn
- Hubert S. Łąkowski: Kryzys paradygmatów – wyzwania dla ekonomistów współpracujących z biznesem
- Kwartalnik Urzędu Patentowego
Numer 4/47/2020
Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2309) weszła w życie 27 lutego 2020 roku. Ustawa ta wprowadza szereg zmian, które mają na celu ujednolicenie przepisów krajowych oraz europejskich dotyczących postępowania w sprawach związanych z wynalazkami, wzorami użytkowymi i wzorami przemysłowymi.
Czytaj dalej
- Ostrożny optymizm polskich przedsiębiorców
52 proc. firm zakłada, że mimo pandemii Covid-19 nie zmieni w 2021 r. liczby nowych produktów wysyłanych na rynki zagraniczne, a aż 38 proc. przewiduje nawet jej wzrost.
Ważnym wątkiem dyskusji o gospodarczych konsekwencjach pandemii Covid-19 jest jej wpływ na międzynarodową działalność przedsiębiorstw. Zjawisko szerzej pojętej globalizacji można jednak – jak na ironię – traktować jednocześnie jako jeden z istotnych czynników przyczyniających się do niekorzystnych przeobrażeń środowiska naturalnego, rodzących wiele zagrożeń dla ludzkości.
Marian Gorynia, Piotr Trąpczyński
Pobierz
- Obserwatorium Ekonomiczne PTE
Dodatek on-line nr 13 do „Przeglądu Ekonomicznego”.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem raportu o stanie polskiej gospodarki, który ukazał się pod auspicjami Oddziału PTE w Poznaniu. Niedawno opublikowany numer 13 zbiera i analizuje dane makroekonomiczne za pierwsze półrocze 2020 r.
Obserwatorium Ekonomiczne PTE
Pobierz
- Wielka chińska transformacja: ze świata trzeciego do pierwszego
Gospodarka Narodowa / The Polish Journal of Economics
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, jak w epoce nieodwracalnej
globalizacji zmieniają się reguły światowej gry ekonomicznej i politycznej oraz
w jakim stopniu muszą one uwzględniać wzrost znaczenia Chin, które dokonując olbrzymiego
skoku w rozwoju społeczno-gospodarczym, przechodzą z poziomu kraju zacofanego
do rozwiniętego.
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
- Mija rok chaosu. Nadchodzi rok pod znakiem szczepienia
Sputnik Polska, 23 grudnia 2020.
To jest bardzo trudny rok. Dobrze, że się kończy, co nie oznacza, iż następny będzie łatwiejszy. Będzie inny. Będzie to rok stopniowego, zmiennego, ale konsekwentnego przywracania pewnych elementów ładu ogólnoświatowego
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
- Globalizacja może być inna
Kryzys pandemiczny i post pandemiczny to są różne kategorie aczkolwiek żadna z nich nie jest precyzyjnie zdefiniowana w naukach społecznych. Trwa kryzys związany z pandemią, więc to kryzys pandemiczny. Cały czas mamy miliony przypadków nowych zachorowań, choć sytuacja jest bardzo zróżnicowana w czasie i przestrzeni.
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
Konferencja prasowa Komisji Edukacji i Nauki nt. Pakietu Wolności Akademickiej.
Oglądaj na Facebook-u
- Koniunktura w rolnictwie - IV kwartał 2020 r.
W czwartym kwartale 2020 r. wartość wskaźnika koniunktury w rolnictwie IRG SGH (IRGAGR) zmniejszyła się o 1,7 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem osłabienia się nastrojów – wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, spadła o 11,9 punktu. To jeden z największych kwartalnych spadków wartości wskaźnika zaufania w historii badania. Większe odnotowano tylko w drugim kwartale br. oraz w czwartych kwartałach lat 2008 i 2009, tj. w okresie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, który dla polskiego rolnictwa był potężnym wstrząsem.
Piotr Szajner
Konrad Walczyk
Pobierz
- Co jest grane
Toczy się strategiczna gra o przyszłość świata, przeformułowaniu ulegają geopolityka i globalne układy gospodarcze, ścierają się rozmaite interesy i idee. Niekiedy tak dalece, że nie wiadomo do końca, co bardziej wpływa na piętrzące się spory i konflikty: sprzeczności interesów ekonomicznych i politycznych czy różnice w sferze przyświecających nam wartości i idei.
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
Kapitał społeczny w czasach wrogich plemion
Trudno jakby nigdy nic dywagować o dialogu i sile wspólnoty, gdy obserwujemy odrębne plemiona korzystające wyłącznie ze swoich mediów, słuchające swoich profesorów, a nawet swoich piosenkarzy. Osobno – i przeciw sobie – świętujące nawet wspólne podobno święta.
Juliusz Braun
Więcej
- Infrastruktura kultury pamięci
Wprowadzenie narodowej infrastruktury kultury pamięci jest warunkiem zachowania wolności w cyfrowej sieci wiedzy.
Pasożytnicze wprowadzanie innowacji
Najbardziej istotnym zagrożeniem dla wolności, który wprowadzają do kultury życia publicznego biznesowe metody wykorzystywania sztucznej inteligencji, jest używanie cyfrowych danych do manipulowania postawami i zachowaniami społeczeństwa.
Andrzej Madej
Więcej
- Tendencje zmian sytuacji finansowej przedsiębiorstw w roku 2020
Sytuacja finansowa przedsiębiorstw w kolejnych miesiącach roku 2020 kształtowana jest pod wpływem epidemii koronawirusa, którego pierwsze odczuwalne skutki miały już miejsce w II połowie marcia i uległy nasileniu w kolejnych miesiącach. Wydawało się, że skutki epidemii w realnej gospodarce będą odczuwalne w dużej skali w II kw. 2020. Niestety, kolejna fala epidemii, która rozpoczęła się we wrześniu, a jej dalszy wzrost ma miejsce w październiku i listopadzie może nieść kolejne negatywne skutki w gospodarce trudne dzisiaj do oszacowania.
Czesław Skowronek
Pobierz
- Gwarantowane Obligacje Przedsiębiorstw Polskich. Od koncepcji do debaty
Od pewnego czasu w swojej pracy naukowej zajmuję się zagadnieniami efektywnego popytu oraz mnożnikami wydatków autonomicznych. Coraz częściej pojawiają się w moich rozważaniach zagadnienia gospodarki o biegu zamkniętym czy zrównoważonego rozwoju. To wszystko, ze swych ekonomicznych fundamentów, staram się osadzić w aksjomatach nowej ekonomii instytucjonalnej.
Arkadiusz J. Derkacz
Pobierz
- Usługi publiczne w kryzysie: pandemia w ochronie zdrowia
Fundacji Przyjazny Kraj, Polityka Insight
Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wyzwanie dla sektora ochrony zdrowia. Ostatnie miesiące 2020 r. pokazały, że skuteczne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 i zwalczanie jego skutków przerasta możliwości wielu krajów, także tych zamożniejszych niż Polska i ze sprawniej zorganizowanymi systemami ochrony zdrowia. Dynamiczny wzrost zachorowań rozpoczął się w połowie września – zagrożenie, że polski system będzie krańcowo niewydolny, staje się realne.
Piotr Żakowiecki, Monika Helak
Pobierz
Informacja prasowa
- Przedsiębiorstwo i jego otoczenie w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej – Wyzwania, szanse i zagrożenia
Artykuł ma charakter merytorycznej refleksji. Starano się w nim wykazać, na podstawie analizy prezentacji zawartych w polskiej i zagranicznej literaturze przedmiotu, przeprowadzonych dotąd badań obcych i własnych, iż wdrożenie Przemysłu 4.0, (I4.0) to nie tylko kwestia nowych technologii i / lub narzędzi i / lub metod produkcji, w przedsiębiorstwie ale implikuje ono zmiany we wszystkich aspektach działania przedsiębiorstwa, nie tylko na poziomie wewnętrznym, ale także w relacjach z partnerami i, bardziej ogólnie, z otoczeniem (z jego głównymi aktorami państwem i rynkiem).
Elżbieta Mączyńska, Ewa Okoń-Horodyńska
Więcej
- Ekonomiczny Nobel
Gazeta SGH nr 4, jesień 2020
Komitet Noblowski po raz 52. przyznał nagrodę im. Alfreda Nobla z zakresu nauk ekonomicznych. Tegorocznymi laureatami są amerykańscy ekonomiści, Paul Milgrom i jego naukowy promotor Robert Wilson, nagrodzeni za badania nad teorią aukcji.
Elżbieta Mączyńska
Pobierz
Czy naprawdę mamy za dużo pieniądza?
Nie znam nikogo, kto uskarżałby się na nadmiar pieniędzy. Ale nie brakuje ekonomistów – profesjonalnych, a zwłaszcza „amatorskich” - którzy frasują się nadmiarem pieniądza posiadanego przez innych, tj. ogół współobywateli. Rozumiem, że sen z powiek spędza im wizja nadciągającej hiperinflacji, „drugiej Wenezueli” itp. Obawy te są podsycane przez przekonanie, że oto rząd obdarował/obdarowuje obywateli ponad miarę oraz, że z chwila gdy tylko nadarzy się po temu okazja, wszyscy rzucą się do sklepów wydając nadmiar niechcianych pieniędzy, wykupując co się tylko da – i tym samym uruchamiając niepowstrzymaną presję cenową.
Leon Podkaminer
Pobierz
Dług publiczny źródłem inflacji? Liczby tego nie potwierdzają
Dla bardzo wielu ekonomistów (tak laików jak i profesjonalistów) zdaje się nie ulegać wątpliwości, że rosnący dług publiczny prędzej lub później spowoduje przyspieszenie inflacji, W warunkach globalnej recesji wywołanej przez pandemię konieczne stały się masywne deficyty finansów publicznych i wzrost długów publicznych. Jednak rozmiary tych deficytów mogą się okazać niewystarczające - także ze względu na instynktowne obawy przed nadchodzącą inflacją (albo wręcz hiperinflacją).
Leon Podkaminer
Pobierz
BREXIT W CIENIU PANDEMII
2.11.2020 - Rzeczpospolita
Coraz bardziej możliwy wydaje się tzw. twardy brexit jego negatywne skutki nałożą się na problemy wywołane pandemią i nikt nie odróżni jednych od drugich. Przyjęło się zdarzenia, które występują kompletnie niespodziewanie, określać mianem czarnych łabędzi - są to zdarzenia bardzo mało prawdopodobne, ale przynoszące ogromne straty. Ich przeciwieństwo jest znane w potocznej uproszczonej narracji jako białe łabędzie -zdarzenia, o których istnieniu wiemy i które nie stanowią wielkiego zaskoczenia, a rozkład prawdopodobieństwa ich wystąpienia jest normalny. Zaliczenie konkretnego wydarzenia do którejś z tych kategorii zależy oczywiście od jego usytuowania na osi czasu
Marian Gorynia
Pobierz
- The Dynamics of the US Dollar and Great Changes of the World
Przemówienie inauguracyjne prof. Grzegorza W. Kołodko na międzynarodowej konferencji “The Dynamics of the US Dollar and Great Changes of the World”, zorganizowanej przez Chongyang Institute for Financial Studies, Renmin University of China, 24 października 2020 r.
YouTube
Bronię MMT przed prof. Kołodką
Profesora Grzegorza W. Kołodki opinia („Teoria wszystkiego nie istnieje”, Rzeczpospolita, 23. X) zawiera sporo interesujących, choć dość ogólnikowych - i przez to raczej niekontrowersyjnych - spostrzeżeń i postulatów (których adresat pozostaje wszakże nieokreślony).
Leon Podkaminer
Pobierz
Teoria wszystkiego nie istnieje
O dobrobycie nadal decyduje wartość wyprodukowanych dóbr i świadczonych usług – o czym z kolei przesądza wydajność pracy i efektywność kapitału – a nie ilość wyemitowanego pieniądza.
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
- Czy koronawirus oszczędzi polską gospodarkę?
4 września 2020 - wywiad dla Krytyki Politycznej.
Wydatki pomocowe o bardzo dużej skali pozwoliły powstrzymać spadek siły nabywczej gospodarstw domowych i sprawić, żeby podstawowy komponent PKB, czyli konsumpcja, nie osłabł tak bardzo.
prof. Jerzy Osiatyński
Pobierz lub czytaj dalej na stronie internetowej KrytykaPolityczna.pl
- 7 października 2020 r. - podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się uroczystość odnowienia dyplomu doktorskiego Zdzisława Fedaka
Tekst laudacji autorstwa prof. Anny Karmańskiej
Pobierz
Dług publiczny rośnie? To niczym nie grozi!
Pod wpływem nadzwyczajnych („pandemicznych”) wydatków (i naturalnie zmniejszonych dochodów podatkowych) szybko narasta deficyt finansów publicznych, stosownie powiększając poziom długu publicznego. Z tym zjawiskiem trzeba się pogodzić – a nawet je polubić. Najsampierw trzeba je jednak zrozumieć. Z tym mają problem nie tylko koryfeusze naszej „nauki” ekonomicznej, ale także ogół wszechwiedzących dziennikarzy oraz, niestety, polityków. Opozycja grzmi, ze oto rząd zadłużając kraj, prowadzi go do ruiny. Jest w tym duża doza złej wiary. Sprawując władzę opozycja nie postępowałaby inaczej (nawet, gdyby jej szefem został L. Balcerowicz). Z kolei rządzący najwyraźniej wstydzą się narastającego długu i bronią swoją politykę fiskalna raczej bez większego przekonania. Co gorsza kursują pogłoski, że usiłuje się „coś zrobić” by powstrzymać tempo narastania długu publicznego – już to poprzez jakieś zakamuflowane podwyżki „opłat”, już to poprzez większą powściągliwość jeśli idzie o wydatki.
Kołodko: mamy do czynienia z paradoksem globalizacji
Paradoksalnie teraz to Chiny są wielkim zwolennikiem globalizacji w przeciwieństwie do USA, które dążą aktualnie do deglobalizacji, a przynajmniej do spowolnienia procesów globalizacyjnych na rzecz regionalizmów i relacji bilateralnych
Grzegorz W. Kołodko
Więcej
Chinism and the future of globalisation
Hosted by the Dialogue of Civilizations Research Institute (DOC), Meet in Mitte is an insightful new lecture series in the heart of Berlin, where leading thinkers debate essential ideas in an impartial environment.
Grzegorz Kołodko
Groźba ekonomii hokus-pokus
Nagłaśniana jest ostatnio teoria, że można bezkarnie zwiększać deficyt i dług publiczny dodatkową emisją pieniądza. Inflacja nie wzrosła, wobec tego huzia na Józia, drukujemy jeszcze więcej!
Jak ocenia pan politykę rządów i banków centralnych wobec kryzysu gospodarczego?
W sumie pozytywnie, tym bardziej że występuje olbrzymi obszar niepewności i zróżnicowania warunków działania. Takie nieortodoksyjne posunięcie, jak luzowanie finansowe, czyli de facto dodatkowa emisja pieniądza, jest słuszne, gdyż zwiększa ograniczoną wskutek szoku epidemicznego płynność w gospodarce.
Grzegorz W. Kołodko
Pobierz
Przemówienie prezydent Tsai Ing-wen z okazji inauguracji drugiej kadencji
W dniu 20 maja br. prezydent Tsai Ing-wen została zaprzysiężona na 15. prezydenta Tajwanu. Jest to jej druga kadencja. W swoim inauguracyjnym przemówieniu pani prezydent podziękowała pracownikom wszelkich służb oraz zwykłym mieszkańcom Tajwanu za ich udział i działania w walce z epidemią. Dodała, że bez względu na trudności, z którymi się borykają, zawsze mogą oni liczyć na demokrację, solidarność i poczucie wzajemnej odpowiedzialności, które pomagają przezwyciężyć wyzwania, przetrwać trudne chwile i pozostać niezłomnym w świecie. Nadmieniła także, że od stycznia do maja Tajwan dwukrotnie zadziwił świat.
Taiwan News
Pobierz
Pandemia COVID-19 a konkurencyjność przedsiębiorstwa
Natura pandemii ma dwa oblicza. Z jednej strony, jak każdy kryzys, generuje olbrzymie zagrożenia. Z drugiej jednak dostrzec należy szanse kreowane przez COVID-19. Złożoność i niepewność sytuacji kryzysowej oraz jej dualny charakter sprawiają, że poglądy dotyczące możliwości dróg wyjścia z trudności dopiero się wyłaniają, mają charakter dyskusyjny i są często przynajmniej częściowo sprzeczne.
Piotr Banaszyk, Marian Gorynia
Pobierz
- EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY
Największe spotkanie gospodarcze Europy Centralnej to wydarzenie, którego prestiż i rolę w przestrzeni europejskiego dialogu budowano przez ponad dekadę. Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) stał się szerokim i otwartym forum wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce, o ekonomicznych, społecznych i technologicznych uwarunkowaniach jej rozwoju.
Kongres za swój cel obrał wskazywanie zjawisk i trendów o kluczowym znaczeniu dla przyszłości gospodarki i perspektyw jej rozwoju.
Wielki i mniejszy, tradycyjny i innowacyjny, rodzimy i globalny biznes zaakceptował trzydniowe spotkanie w Katowicach jako skuteczną, owocną platformę bezpośrednich kontaktów B2B.
Połączenie tych funkcji, składających się de facto na misję Europejskiego Kongresu Gospodarczego, było i jest ewenementem w branży eventowej, co potwierdzali uczestnicy kolejnych edycji, których liczba sięgnęła 15 tysięcy. W setkach tysięcy liczeni byli obserwatorzy kongresowych wydarzeń. Wskazania Kongresu – brane pod uwagę przez inwestorów, menedżerów i polityków – w realny sposób zmieniały naszą rzeczywistość.
Więcej
- Jak już potępiać politykę NBP, to konstruktywnie!
NBP nie jest mi bratem, ani swatem. Sadze jednak, że tyrady J. Jankowiaka są merytorycznie nieuzasadnione. Zacznę od kwestii domniemanego związku podaży pieniądza z inflacją. Otóż pogląd, że „inflacja jest zjawiskiem monetarnym” (tj. ze inflacja w ostateczności jest pozytywnie skorelowana z tempem wzrostu podaży pieniądza) skompromitował się dość gruntownie jeszcze w zeszłym tysiącleciu. (Być może faktu tego nie zauważono jeszcze na wykładach w SGH, ale jednak powinien być go świadom główny, bądź co bądź, ekonomista Polskiej Rady Biznesu).
Leon Podkaminer
Pobierz
The Restructuring Review -Edition 13
I OVERVIEW OF RESTRUCTURING AND INSOLVENCY ACTIVITY
Restructuring activity has been gaining in popularity in Poland recently, due to the covid-19 outbreak in particular. Insolvency activity, with regard to entrepreneurs, remains at a stable level, but consumer bankruptcy is growing constantly.
Karol Tatara, Adam Krolik, Anna Czarnota, Sandra Bartkowska-Michalska, Mateusz Kaliński, Tatara & Partners
Więcej
Co lepsze: konkurencja czy kooperacja?
W dyskursie prowadzonym na poziomie naukowym i publicystycznym w kontekście Covid-19 pojawia się wiele pytań o to, które zmiany wywołane przez pandemię będą miały charakter przejściowy, incydentalny i epizodyczny, a które prawdopodobnie staną się tendencjami towarzyszącymi nam aż do kolejnego przesilenia cywilizacyjnego.
Marian Gorynia, Barbara Jankowska
Pobierz
Konkurencyjność? To za mało!
Według opinii „Konkurencyjność, nie stymulacja popytu!” ogłoszonej w Rzeczpospolitej (31.07.2020) gospodarcza polityka rządu jest niezgodna z kanonami racjonalności makroekonomicznej. W polityce tej nie wszystko mi się podoba. Jednak jeszcze bardziej nie odpowiadają mi argumenty przytaczane przez autorów tej opinii: M. Albinowskiego i A. Rzońcę.
Autorzy przyznają, że „nie znają kraju, którego wzrost przyspieszyłby w wyniku zwiększenia długu publicznego”. Otóż ta opinia sugeruje, że celem zwiększania długu publicznego (tj. deficytów finansów publicznych) jest przyspieszanie wzrostu gospodarczego. Jest to sugestia niesłuszna.
Artykuł ukazał się dnia 6.08.2020 w Rzeczpospolitej
Leon Podkaminer
Pobierz
Czyń każdy w swoim kółku…
W DGP z 31.7-2.8. p. Robert Gwiazdowski przedstawiając swój tekst dotyczący rozliczeń kredytów frankowych zatytułowany „Co się komu należy” sugeruje, że idzie tu o polemikę z moimi tekstami dotyczącymi tych kwestii (DGP nr 145/2020 i większy tekst analityczny opracowany dla Forum Konsumenckiego przy r.p.o. „Kwalifikacje prawne w sprawach o sanację kredytów frankowych - da mihi factum dabo tibi ius”). Autor, opatrzywszy moje dokonania pochlebną wzmianką („wyśmienita analiza problemów prawnych” - dziękuje, dziękuję) stwierdza zarazem z żalem, że ma one jedną (dziękuję, dziękuję) „wadę - te samą, co większość komentarzy do różnych aktów prawnych. Kończy się tam, gdzie zaczyna się rzeczywisty problem…”
Prof. Ewa Łętowska
Pobierz
Podatki szczęścia nie dają?
Nikt nie lubi płacić podatków. (Od tej reguły wyłamują się czasem miliarderzy, którzy - jak np. Warren Buffet - postulują podwyżkę podatków od najbogatszych właśnie). Na awersji do podatków (a już zwłaszcza do ich podnoszenia) próbują zbijać polityczny kapitał osoby i ugrupowania uczestniczące w walce politycznej. Mieliśmy tego liczne dowody podczas niedawnej kampanii wyborczej. Pretendenci prześcigali się w zarzucaniu konkurentom sklonności do polityki wysokich podatków - obiecując niższe podatki ("tylko mnie wybierzcie"!)
Leon Podkaminer
Pobierz
- PiS dla rolników-producentów nie zrobiło nic.
O zmieniającym się obrazie polskiej wsi, a także o tym, dlaczego mieszkańcy wsi i rolnicy popierają Prawo i Sprawiedliwość, opowiada współautor raportu „Polska wieś 2020” prof. Jerzy Wilkin.
Więcej
PANDEMIA CZY WOJNA POKOLEŃ?
Artykuł dotyczy pandemii koronawirusa COVID-19 i jego potencjalnego wpływu na gospodarkę, system finansów publicznych oraz finanse osobiste. Szok związany z wybuchem i ekspansją wirusa w skali globalnej stawia przez gospodarkami, finansami publicznymi i systemami zdrowotnymi ogromne wyzwania związane z groźbą recesji, drastycznego zmniejszenia dochodów osobistych w gospodarstwach domowych, konieczność opracowania programów rządowych, łagodzących skutki pandemii oraz włączenia się Banku Centralnego w postaci obniżki stóp procentowych i stopy rezerwy obowiązkowej, a także uruchomienia niestandardowych instrumentów polityki monetar-nej tzw. luzowania ilościowego (QE).
Jan Krzysztof Solarz
Krzysztof Waliszewski
Pobierz
Kwalifikacje prawne w sprawach o sanację kredytów frankowych – da mihi factum dabo tibi ius
Kredyty frankowe – nawet pomijając ich aspekty ekonomiczne czy socjologiczne i ograniczając się tylko do kwestii prawoznawczych – dostarczają materiału do wieloaspektowych analiz. Nie są to tylko analizy prawnodogmatyczne. Tradycyjna Begriffjurisprudenz, obracając się wewnątrz analizowanego tekstu lub instytucji, ogranicza i systemowy, i funkcjonalny punkt widzenia. Mówiąc metaforycznie, tradycyjna dogmatyka sprowadza się do ustawicznej obserwacji „prawa” ze środka sceny, przy zaniedbaniu i wręcz niedostrzeganiu potrzeby spojrzenia na nie z punktów obserwacyjnych położonych gdzie indziej. [Fragment]
Prof. Ewa Łętowska
Więcej
- China and the Future of Globalization: The Political Economy of China’s Rise
"Financial Times" poleca książkę prof. GRZEGORZA W. KOŁODKO
The rise of China is the greatest political and economic event of our era. Grzegorz Kolodko, a former finance minister of Poland, has produced a thoughtful, balanced and penetrating analysis of the global implications. He is particularly concerned by the desire of the US to turn China into an enemy. But, he notes, “China does not wish to turn other countries into foes… it’s astounding, but China seems to better understand what’s at stake at the current civilization crossroads. Alas, he is right.”
Więcej
Szkoły wyższe i MBA. Czas przełomu
Żyjemy w czasach rosnącej świadomości, że kapitalizm musi być
przemyślany na nowo. Pandemia wzmacnia potrzebę zmiany. To uwzględniają
już programy MB.
Elżbieta Mączyńska
Więcej
Marian Gorynia: Czy Covid-19 zmieni gospodarkę i nasze o niej myślenie
Wśród dyskutowanych wymiarów pandemii Covid-19 aspekty ekonomiczne
należą do najważniejszych. To, że wysuwają się na czoło, jest zrozumiałe
w obliczu faktu, iż w zasadzie wszystkie sfery aktywności człowieka
mają swoje podłoże ekonomiczne i muszą być w jakiś sposób finansowane.
Jednocześnie niezwykle ważne jest, by mówiąc o przejawach, skutkach i
perspektywach pandemii nie gubić z pola widzenia innych jej aspektów.
Marian Gorynia
Więcej
After the Calamity: Economics and Politics in the Post-Pandemic World
The coronavirus pandemic has shaken the world and its long shadow will remain with us for manyyears. It is presenting humanity with incredible challenges, which coincide with other negative mega-trends. Theenormous costs of the pandemic will only be known ex post. While some people will have lost nothing, otherswill have lost everything—sometimes even their lives.
Grzegorz W. Kołodko
Więcej
Nauka traci swą duszę, a my radość z jej uprawiania
W jednym ze swoich opracowań ks. prof. Michał Heller napisał, że nauka jest kontemplacją. To ważne i bliskie mi przekonanie. Uprawianie nauki − wymagające pasji, wolności, wszechstronnej motywacji oraz poświęcenia, powinno dawać badaczom także radość. Bez tych warunków nauka staje się rzemiosłem, harówką, a nie-kiedy upodabnia się do pracy przy taśmie produkcyjnej.
Jerzy Wilkin
Więcej
China and the Future of Globalization: The Political Economy of China's Rise
The Rise of China si the greatest political and economic event of our era. Grzegorz Kołodko, a former finanance minister of Poland, has producet a thoughtful, balanced and penetrating anaysis of global implications.
Grzegorz Kołodko
Zobacz
- Kupujemy polskie produkty - ale czy "polski" produkt zawsze jest z Polski?
Dziś przemykając się do sklepu i sięgając po mleko czy jogurt nie mamy żadnej pewności, czy kupujemy rzeczywiście polski produkt i czy wspieramy w ten sposób polskiego rolnika. Nie mamy żadnej pewności, czy ten rzekomo „ekologiczny” nim jest.
Maciej Dębski
Więcej
Pan się znowu myli, Panie Profesorze Balcerowicz
W opinii wyrażonej w Rzeczpospolitej (25.03.2020) profesor Leszek Balcerowicz uprzejmie przyznaje, że "nie dziwią postulaty, żeby państwo przyszło z pomocą firmom, branżom i pracownikom". Z przedstawionych dalej czterech tez odnoszących się do krajowej polityki gospodarcze wynika, że generalnie jest on jednak "na nie".
Leon Podkaminer
Pobierz
Stagflacja za progiem? Nie sądzę...
"Obniżanie się tempa wzrostu płacy realnej dobrze tłumaczy, dlaczego zwalnia tempo wzrostu spożycia indywidualnego i PKB."
Leon Podkaminer
Więcej
- Leon Podkaminer: Kto za to zapłaci
"NBP nie musi wcale złamać zakazu finansowania długu publicznego, by aktywnie wspierać finanse publiczne – pisze ekonomista w polemice prof. Dariuszem Filarem."
Leon Podkaminer
Więcej
-
Ekonomiści ( i nie tylko) na pomoc finansom publicznym!
W Polsce wszyscy (no prawie) dobrze się znają i na futbolu i na ekonomii. O ekonomii może do woli perorować byle pani Genia z bazarowego warzywniaka. Tłumaczy ją błogosławiona ignorancja - "ksiąg uczonych wszak ona nie studiowała". Co jednak upoważnia powszechnie szanowanych ( i przypuszczalnie kompetentnych, w swoich wąskich specjalnościach) profesorów nauk politycznych, socjologii, matematyki itp. do współ-asygnowania manifestu pt. "Ekonomiści w obronie finansów publicznych".
Leon Podkaminer
Pobierz
Gazeta Prawna - 21.05.2020
- CZYM JEST CZARNY ŁABĘDŹ?
"Autorstwo metafory „Czarny Łabędź” należy do libańsko-amerykańskiego naukowca, matematyka, statystyka, ekonomisty oraz praktyka obrotu papierami wartościowymi, nowojorskiego profesora Nassima Nicholasa Taleba. Naukowiec ten łączy dorobek z zakresu nauk przyrodniczych, filozofii oraz zarządzania, koncentrując się na zagadnieniach analizy ryzyka niepewności, przypadkowości, losowości w gospodarce i życiu ludzi."
Elżbieta Mączyńska
Pobierz
-
Imagination At The Time Of Plague - What will the world look like after the pandemic?
"It is not time to regret the roses when the forests are burning. It is not the time to regret the decline in production as it is the result of the struggle for human life. Millions of those whose lives and health are saved due to radical and costly preventive and curative measures, are much more valuable than the material losses caused by the recession."
30 APRIL 2020, GRZEGORZ W. KOLODKO
-
Taiwan News - Nr 676 Wydanie specjalne.
"Wspierajmy udział Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – Eliminujmy luki w zdrowiu publicznym w skali globalne. "
Pobierz
-
"Long-term evolution of the subsidiary’s role: a qualitative perspective on a subsidiary located in Poland"
"So far, very little attention has been paid to the roles of foreign subsidiaries located in Poland and if or how these roles have evolved. Simultaneously, there exists strong empirical justification for assuming these roles have been evolving over the years..."
Marlena Dzikowska, Marian Gorynia
Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (CCLM), 2020
- Grzegorz W. Kołodko: Democracy does not come cheap. Invest Foresight, April 23, 2020.
- Ewa Łętowska: Co ujawnia dyskurs o kredytach frankowych, czyli o świadomym i nieświadomym uwikłaniu prawników. Zjawisko kredytów frankowych, z uwagi na swą skalę i zjawisko, ujawniło istnienie silnego lobbingu kół bankowych (profesjonalny kredytodawca) dokonywanego poprzez aktywny udział
w walce o wylansowanie przychylnej interpretacji prawa. Lobbing ten bywa prowadzony
w brutalny i nieprzejrzysty sposób. W tej „wojnie na interpretacje” biorą aktywny udział prawnicy. Jest to przejaw jurysprudencji interesów i roli, jaką w nim odgrywa interpretacja i oceny
formułowane przez prawników, pełniących w obrocie rozmaite funkcje. Europejski Przegląd Sądowy, kwiecień 2020.
- Arkadiusz J. Derkacz: Pierwotne źródła ożywiania gospodarki po spowolnieniu epidemiologicznym. - Mówiąc językiem M. Kaleckiego, decyzje kapitalistów, przejawiające cechy przedsiębiorczości, mogą stać się realnym impulsem do ujawnienia się innowacji organizacyjnych. Firmy zaczynają się reorganizować, konsumenci szukają alternatywnych kanałów konsumpcji a gospodarka zyskuje nowy obraz – i tylko pozostaje mieć nadzieję, że będzie to obraz innowacji i rozwoju.
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko: Stąpanie po ruchomych piaskach. -Prognozowany 3-procentowy globalny spadek PKB to wielkość uśredniona, co oznacza, że choć świat się nie zawali, to dla niejednego przedsiębiorcy i gospodarstwa domowego będzie to katastrofa. "Rzeczpospolita", 16 kwietnia 2020 r.
- Alojzy Z.Nowak: Ziemia po koronawirusie. -Pandemia prowadzić będzie do zmiany paradygmatu makroekonomicznego i do nowego międzynarodowego wymiaru świata. Zmienić się może podejście rządów do priorytetów w gospodarce i roli, jaką ma w niej odgrywać państwo. "Rzeczpospolita", 15 kwietnia 2020 r.
- Grzegorz W. Kołodko. Opinion Corner: Three decades of successful postsocialist transformation, and what next? A programme for Poland. Monthly Report 2020/04
- Nienieodpowiedzialni.pl. Cykl "Świat po" to rozmowy, o tym jak pandemia i jej konsekwencje wpłyną na życie społeczne, gospodarcze, osobiste. Opublikowano już kilka rozmów, kolejne są w przygotowaniu. Rozmowy realizowane są w dwóch formatach – tekst lub wideo. Dotychczas zostały opublikowane dwie rozmowy wideo:
- z prof. Anną Gizą
- z prof. Przemysławem Czaplińskim.
Kolejne są w przygotowaniu.
Ewa Kulińska - Sadłocha: Kluczowe problemy sektora finansowego w debatach na X Kongresie Ekonomistów Polskich. "Bezpieczny Bank" nr 1 (78) 2020 r.
Artykuł jest też zamieszczony na stronie internetowej X Kongresu Ekonomistów Polskich: kongresekonomistow.pl, zakładka: Echa kongresowe, sekcja: Doniesienia medialne i relacje.
- Bronisław Łagowski: Pochwała Grzegorza Kołodki. "ZDANIE" Pismo Stowarzyszenia "Kuźnica". 1-2 (184 - 185) 2020 . Laudacja str. 56 - 58
- ŚWIAT JUŻ NIE BĘDZIE TAKI SAM. Z prof. Bogusławem Fiedorem, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i byłym rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, rozmawia Stanisław Lejda. Miesięcznik Literacki "Odra", maj 2020 r.
- Grzegorz W Kołodko: Potem, czyli świat po pandemii. "Rzeczpospolita", 6 kwietnia 2020 r.
Część I
Część II
- Book review: Gorynia, M. (Ed.). (2019). Ewolucja nauk ekonomicznych: jedność a różnorodność, relacje do innych nauk, problemy klasyfikacyjne. EKONOMIA I PRAWO. ECONOMICS AND LAW
Volume 19, Issue 1, March 2020
- Leszek Hajkowski, Jarosław Szewczyk: THE DAY AFTER – JAK SKUTECZNIE WYJŚĆ Z KRYZYSU? Samo wsparcie finansowe wobec oczekiwanych zmian strukturalnych w gospodarce jest jednak niewystarczające. Dobre na początku, powinno być następnie uzupełnione o wiedzę i sprawne usługi publiczne dla tych, dla których kryzys będzie końcem dotychczasowego pomysłu na biznes i początkiem nowego.
Więcej
- Z KART HISTORII. Henryk Kierzkowski: STRATEGIA NA ROZWIĄZANIE PROBLEMU ZADŁUŻENIA ZAGRANICZNEGO . Memorandum dla Pana Premiera Mazowieckiego, Pana Ministra Balcerowicza, Pana Ministra Skubiszewskiego i Pana Ministra Trzeciakowskiego. Genewa, 7 maja 1990.
- Andrzej K. Koźmiński: "Kapitalizm liberalny słabo radzi sobie z ekstremalnymi zagrożeniami". Czeka nas cywilizacyjna zmiana. Jej głębokość zależy od tego, jak długo potrwa pandemia i jak wielu ludzi uśmierci. Można przyjąć, że „nazajutrz” nastąpi, gdy zastosowane zostaną na masową skalę leki na SARS-CoV-2. Ale na szczepionkę możemy czekać nawet półtora roku. Jaki może być bilans strat i korzyści? gazetaprawna.pl, 27 marca 2020 r.
- Jerzy Żyżyński: Komentarz do wystąpienia Jeffrey'a Sachsa na X Kongresie Ekonomistów Polskich.
Więcej
Wystąpienie Jeffrey'a Sachsa
- Grzegorz W. Kołodko: F-35 na koronawirusa. "Trybuna", 27 marca 2020 r.
- Stefan Kawalec: Jak przejść przez epidemię i przygotować gospodarkę do odbudowy. 300GOSPODARKA, 26 marca 2020 r.
Więcej
- Leszek Hajkowski, Jarosław Szewczyk. KORONAWIRUS - ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE TO TEŻ DZIEDZINA PROFESJONALNEGO ZARZĄDZANIA. Obserwując obecny kryzys odnosi się błędne wrażenie, że zasady zarządzania kryzysowego powstają na bieżąco – tak, jakby nigdy wcześniej nie istniały.
Więcej
- Oświadczenie firm zarządzających wierzytelnościami zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Finansowych
w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
- Grzegorz W. Kołodko. "Nienawiść w czasach zarazy". Gdy najgorsze już minie, górę weźmie rozsądek
i epidemia nie zaszkodzi globalizacji, wręcz przeciwnie. "Rzeczpospolita", 20 marca 2020 r.
- Ekonomiści są bezradni, jeśli chodzi o szacowanie ryzyka klimatycznego – wywiad z Janem Chudzyńskim.300GOSPODARKA.
Więcej
Od redakcji portalu pte.pl: Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przygotowuje polskie wydanie książki laureata Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2018 rok (wspólnie z Paulem Romerem), Williama D. Nordhausa "The Climate Casino", w tłumaczeniu Zbigniewa Matkowskiego.
- "Uczelnie muszą się zmieniać". Rozmowa z prof. Alojzym Z. Nowakiem, dziekanem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. "Polityka", 19.02. - 25.02.2020 r.
- Nienieodpowiedzialni. Gazeta nr 7/marzec 2020. Tematem przewodnim wydania są bunt i gniew.
- Grzegorz W. Kołodko: "Nowy pragmatyzm, czyli ekonomia uczciwa". Pogłębia się rozziew między szybko zmieniającą się rzeczywistością gospodarczą a zdolnością jej naukowego badania. "Rzeczpospolita", 6 marca 2020 r.
- Raport 300Research „Samorządy przyszłości – przewodnik po najlepszych praktykach ze świata” . Opierając się na konkretnych projektach z całego świata raport prezentuje różnorodność rozwiązań, powodujących, że miasto uznawane jest za inteligentne. Omawiane projekty dotyczą 10 miast: Manchester, Highland, Aberdeen, Mannheim, Hamburg, Kaiserslautern, Malmö, Montevideo, Kashiwa, Helsinki.
- Kamil Leżoń: Otwarta bankowość w świetle wymogów dyrektywy PSD2 – wyzwania i perspektywy rozwoju dla polskiego sektora FinTech. Komisja Nadzoru Finansowego, Warszawa 2019
- Wykaz publikacji Grzegorza W. Kołodko
Wykaz publikacji w języku angielskim Grzegorza W. Kołodko
- Leszek Hajkowski, Jarosław Szewczyk: Pułapki wykorzystania środków publicznych na innowacje.
Jak oszukać publicznego fundatora, czyli nas wszystkich?
- -Dobrze, że jesteśmy częścią światowego łańcucha wartości. Ale naszym celem powinien być awans do grupy gospodarek zależnych od kapitału ludzkiego i wysokiego poziomu innowacyjności - mówi prof. Alojzy Z. Nowak. "Dziennik Gazeta Prawna", 21 lutego 2020 r.
- Grzegorz W. Kołodko, Jacek Tomkiewicz: Overcoming the contradictions of the tax system and pension contributions. Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 4/2019
- Grzegorz W. Kołodko: Nowy nacjonalizm – bękart neoliberalizmu. Nie da się zbyt długo ukrywać ksenofobii i szowinizmu za fasadą patriotyzmu, także ekonomicznego. To jałowa próba leczenia jednej choroby inną. "Rzeczpospolita", 20 lutego 2020 r.
- Wpływ niepełnych czy niesprawdzonych informacji na powstawanie chwilowych i często gwałtownych zawirowań będzie coraz większy – mówi prof. Alojzy Nowak, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. "Rzeczpospolita" 18 lutego 2020 r.
- Andrzej Jakubowicz: komentarz do artykułu Andrzeja Rzońcy: Nie wykrzywiać obrazu transformacji. "Ocenie polskiej transformacji gospodarczej potrzebny jest obiektywizm".
- Andrzej Rzońca: Nie wykrzywiać obrazu transformacji. "Rzeczpospolita" 15 stycznia 2020 r.
- Grzegorz W. Kolodko: Look to the horizon and beyond. Invest Foresight. Online Business Magazine. 31 January 2020
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie - Instytut Rozwoju Gospodarczego. Koniunktura w handlu IV kwartał 2019
- Ewolucja nauk ekonomicznych. Jedność a różnorodność, relacje do innych nauk, problemy klasyfikacyjne. Red. naukowa: Marian Gorynia
- Andrew Oswald, Nicholas Stern: Why are economists letting down the world on climate change? VOX CEPR Policy Portal
- Andrzej Jakubowicz: Na polską transformację gospodarczą trzeba spojrzeć obiektywnie . Odpowiedź Marcinowi Zielińskiemu na publikację w "Trybunie" z 16 - 17 grudnia 2019 r.
- Wycena Nieruchomości i Przedsiębiorstw. Kwartalnik Ogólnopolski. Nr 4 (12) 2019 r.
- Grzegorz W. Kołodko: Od szoku do skutecznej terapii. "Rzeczpospolita" 9 stycznia 2020 r.
- Andrzej Jakubowicz: Polska transformacja gospodarcza - wielki sukces czy "wielki przekręt".
- Grzegorz W. Kołodko. Zhong guo neng fou zheng jiu shi jie? (Czy Chiny zbawią świat?), Encyclopedia of China Publishing House, Beijing.
- Grzegorz W. Kołodko. China and the Future of Globalization: The Political Economy of China's Rise, Bloomsbury – I.B. Tauris, London – New York – Oxford – New Delhi – Sydney.
- Grzegorz W. Kołodko: Euro to także korzyści polityczne. Gdyby Polska zadeklarowała gotowość przystępowania do wspólnego obszaru walutowego, to skończyłaby się dyskusja o Europie dwóch szybkości. "Rzeczpospolita", 2 stycznia 2020 r.
- Grzegorz W. Kołodko, Jacek Tomkiewicz: "Sprzeczności w systemie podatkowo-składkowym i ich przezwyciężanie". Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 4/2019
- Prof. Ewa Łętowska. "Prawo jako listek figowy albo etykieta". Referat na X Kongres Ekonomistów Polskich.
- Stanisław Flejterski. "W pogoni za dobrostanem". "Świat Biznesu", nr 12/2019
- Eco - Miasto. Przegląd dobrych praktyk w transformacji energetycznej miast. Raport 300Research.
Więcej
- Główny Urząd Statystyczny. Dynamika sprzedaży detalicznej w październiku 2019 r.
- Grzegorz W. Kołodko. Kapitalizm nie radzi sobie sam z sobą. Nawet znakomity jego poplecznik tygodnik „The Economist” musiał zauważyć, że „na Zachodzie kapitalizm nie działa tak dobrze, jak powinien”. Nie działa, bo nie może. Przeżywa strukturalny kryzys. "W poszukiwaniu dobrej gospodarki". "Rzeczpospolita" 25 listopada 2019 r.
- James Galbraith. Współczesna ekonomia to bardzo zideologizowana, abstrakcyjna dziedzina nauki, pełna teoretycznych koncepcji, które nie tylko laikowi ciężko jest odnieść do realiów. Nic takiego jak doskonała konkurencja czy równowaga ogólna w rzeczywistości nie istnieje. "Klucz do stworzenia egalitarnego społeczeństwa". "Rzeczpospolita" Dodatek "Plus Minus". 23 – 24 listopada 2019.
- "Trzeba sięgnąć do nowego pragmatyzmu" - rozmowa z prof. Grzegorzem W. Kołodko. "Zdanie" 3 - 4/2019.
- Hanna Daszkowska, Julian Daszkowski: Przykładowa reakcja klienta na zwiększanie jego wiedzy o zasadach kredytu konsumenckiego
- S. Ryszard Domański: 100-lecie traktatu Wersalskiego. Wilson i Paderewski versus Ribbentrop-Mołotow – dziedzictwo pamięci dla dzisiejszych wyborów europejskich.
- Economics and Business Review vol. 5 (19) Number 3.
Marian Gorynia: Editorial introduction.
Michael Porter: Editorial
Marian Gorynia: Competition and globalization in economic sciences. Selected aspects
- Jeffrey D. Sachs: Why Rich Cities Rebel
- Prof. Grzegorz W. Kołodko "Gra o wszystko". Czyste środowisko i racjonalna, a nie rabunkowa, gospodarka nieodnawialnymi zasobami muszą po prostu się opłacać. "Przegląd" 14 - 20 października 2019 r.
Więcej
- Krzysztof Jan Konsztowicz "Gospodarka nie-wiedzy".
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko "Program dla Polski". Dobra polityka to dawanie ludziom tego, co im potrzebne, a nie tego, czego chcą. "Rzeczpospolita" 9 października 2019 r.
Więcej
- Łukasz Hardt "W ekonomii nie ma praw". Wiara, że prywatyzacja, deregulacja i obniżenie podatków zawsze skutkują szybkim wzrostem gopsodarczym, bez względu na to, kiedy i w jakim kraju się je wprowadzi, jest dogmatyzmen, a dogmatyzm nie ma zbyt wiele wspólnego z nauką.
Rozmowa z Dzienniku Gazecie Prawnej
- Mateusz Szczurek, członek Europejskiej Rady Fiskalnej, były minister finansów.
"Reguła wydatkowa powinna objąć całą Unię" - rozmowa w Dzienniku Gazecie Prawnej
Europejska Rada Fiskalna - raport
- Polski Kompas 2019. Rocznik Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych.
Gala - wręczenie nagród
Polski Kompas 2019 - raport
"Społeczny wymiar gospodarki" - artykuł prof. Elżbiety Mączyńskiej
- Jan Winczorek, Karol Muszyński: Dostęp do prawa wśród małych i średnich przedsiębiorców. Raport z badania empirycznego. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa 2019
Raport
- Dr Aneta Wiewiórowska - Domagalska. Antagonizowanie i tak podzielonego już społeczeństwa oraz przeciwstawianie sobie różnych grup kredytobiorców nie jest dobrym pomysłem. Polemika z prof. Dariuszem Filarem. Tygodnik Powszechny - 19 września 2019 r.
Więcej
- Economic Theory 2/2019. Grzegorz W. Kołodko: Od postkomunizmu do gospodarki rynkowej i demokracji. Lekcje z trzydziestu lat polskich doświadczeń.
W języku rosyjskim
W języku japońskim
W języku ukraińskim
- NOWA KSIĄŻKA. Grzegorz W. Kołodko: China and the Future of Globalization. The Political Economy of China's Rise.
Więcej
- Biuletyny Stałego Przedstawicielstwa RP przy OECD:
- Paweł Szajner, Konrad Walczyk: Koniunktura w rolnictwie. III kwartał 2019 r.
Raport
- Eight questions to Professor Oded Galor. Between 14 and 18 October 2019, Poznań University of Eonomics and Business as well as Nicolaus Copernicus University in Toruń will host Oded Galor the Herbert H. Goldberger Professor of Economics from Brown University (USA) . On 15 October 2019, during ceremony of inauguration of new academic year, prof. Galor will be awarded with honorary degree of Doctor honoris causa and will give a lecture titled Roots of Comparative Economic Development. On 17 October 2019, prof. Galor will deliver a Nicolaus Copernicus lecture at the University in Toruń, which will be titled Biogeographical Roots of Growth and Comparative Economic Development.
- Obserwator Gospodarczy. W nowej serii pt. „10 pytań do…” Filip Lamański rozmawia z prof. Grzegorzem W. Kołodko, który opowiada m.in. jak powinny wyglądać relacje między Chinami i USA oraz czy ludzkość poradzi sobie z kryzysem klimatycznym?
Więcej
- Bożena Leven: Polski Instytut Naukowy w Ameryce
- Piotr Staszkiewicz & Sylwia Morawska: The efficiency of bankruptcy law: evidence of creditor protection in Poland. Publikacja powstała w związku z kierowanym w Szkole Głównej Handlowej przez prof. Elżbietę Mączyńską projektem badawczym - grantem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. "Ocena poziomu rzeczywistej ochrony praw wierzycieli w Polsce".
(Grant nr UMO - 2013/09/B/HS4/03605).
Więcej
- Stowarzyszenie Eksporterów Polskich. Handel zagraniczny Polski po 5 miesiącach 2019 r.
- 19 lipca 2019 r. - Gazeta Prawna.pl - Economicus 2019, dziewiąta edycja konkursu dla najlepszych książek ekonomiczno-biznesowych na naszym rynku wydawniczym, nabiera tempa. Wśród publikacji nominowanych w kategorii najlepsza książka, poruszające szeroko rozumianą tematykę ekonomiczną, znalazła się publikacja pt. „Rynek firm pożyczkowych w Polsce. Teoria i praktyka” pod redakcją naukową Iwony Jakubowskiej-Branickiej, wydana przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne oraz książka pt. „Ekonomia i polityka. Wokół teorii Grzegorza W. Kołodki” pod redakcją naukową Elżbiety Mączyńskiej, prezes PTE (Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN). Zwycięzcę poznamy 20 listopada podczas odbywającego się w Krakowie Open Eyes Economy Summit.
Więcej
- Analizy i Studia CASP. Recenzowane czasopismo naukowe (półrocznik) o profilu podatkowym, w którym zamieszczane są analizy, raporty, opinie oraz publikacje eksperckie, prezentujące ważne, bieżące zagadnienia z zakresu podatków i prawa podatkowego, w celu ich upowszechnienia zarówno w kręgach eksperckich, jak i w społeczeństwie.
Więcej
- Wycena Nieruchomości i Przedsiębiorstw. Kwartalnik Ogólnopolski.
Więcej
- Dlaczego analizy noblisty z 2014 r. Jeana Tirole’a dotyczące regulacji ekonomicznej uznaje się za tak ważne? Jak zdaniem Tirole’a rządy powinny powstrzymywać duże firmy przed nadużywaniem swojej pozycji na rynku? Czy prace francuskiego naukowca okazały się przydatne po kryzysie finansowym z 2008 roku? Gościem OtokoClub był prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr hab. Roman Sobiecki, dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
Więcej
- DIALOG w Centrum i Regionach Nr 5/2019 (71) . Wydawca: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- Niedawno portal Wszystko Co Najważniejsze obchodził 5-lecie istnienia. Ukazuje się również wydanie papierowe. Redaktorem naczelnym jest prof. Michał Kleiber.
- Michał Kalecki - Polak, który mógł powstrzymać kryzys. "Kalecki doszedł do podobnych wniosków wcześniej od Keynesa, a jego analizy wielu uważa za bardziej wnikliwe, ale miał tego pecha, że urodził się w peryferyjnym kraju i pisał, przynajmniej na początku, po polsku. Dlatego to Anglikowi przypada cała sława, choć Kalecki tak naprawdę +wymyślił keynesizm przed Keynesem+" - Rafał Woś.
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko: Uwarunkowania i długookresowe implikacje Strategii dla Polski . "Gospodarka Narodowa" nr 2/2019 vol. 298
- Katarzyna Majchrzak: Koniunktura w handlu. II kwartał 2019. Instytut Rozwoju Gospodarczego. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Więcej
- "Militaryzm i głupota". Rzeczpospolita, 24 czerwca 2019. -Politycy roztrwaniają nasze wspólne pieniądze na fanaberie militarne, zwłaszcza na zakupy broni, która przecież nigdy nie zostanie użyta – twierdzi prof. Grzegorz W. Kołodko.
Więcej
- Prof. dr hab. Małgorzata Słodowa - Hełpa, dr Daniel Jurewicz. Odpowiedzialność w procesie rozwoju - jaka i czyja?
Ścieżka czasu prof. Grzegorza W. Kołodko
Wykaz publikacji prof. Grzegorza W. Kołodko
- Czesław Skowronek Wyniki finansowe przedsiębiorstw
Komentarz do danych GUS za rok 2018
- Elżbieta Mączyńska "Przedsiębiorstwa i (nie)zbędne strategie". Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 1/2019.
Więcej
Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie
Zdjęcie - Prof. Krzysztof Obłój i Prof. Elżbieta Mączyńska
- Grzegorz W. Kołodko China and the Future of Globalization: The Political Economy of Chna's Rise.
Amazon
- Prezydium Polskiej Akademii Nauk w sprawie uwzględnienia w polityce rozwoju i przepisach prawa wyników badań naukowych dotyczących potrzeb kształtowania przestrzennego rozwoju Polski.
Stanowisko
System gospodarowania przestrzenią gminy jako dobrem publicznym. Raport Najwyższej Izby Kontroli.
Raport NIK
Biuletyn PTE 1/2019
- 1 kwietnia 2019 r. "Czy społeczna gospodarka rynkowa może być modelem dla Unii Europejskiej?" - konferencja Instytutu Zachodniego w Poznaniu.
Więcej
- Rozmowa z prof. Markusem C. Kerberem. Portal aleBank.pl.
Więcej
- Piotr Szajner, Konrad Walczyk. Koniunktura w rolnictwie. I kwartał 2019. Opracowanie powstało w wyniku wspólnych badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB.
Więcej
- Prof. Andrzej K. Koźmiński. "Uczelnie chcą kształcić elity".
Więcej
- S. Ryszard Domański o Premierze Janie Olszewskim.
Więcej
- Stanisław Kowalczyk, Roman Sobiecki „Innowacje społeczne i polityczne – identyfikacja problemów”. Tekst jest rozdziałem w: J.W. Pietrewicz, R. Sobiecki (red.) Innowacyjna fala w społeczeństwie i gospodarce, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2018, ss. 31-47.
Więcej
- Prof. Elżbieta Mączyńska: Государство в условиях цифровой революции [w] Россия и Польша перед лицом общих вызовов, Москва 2018
- Dr Ewa Wasilewska, dr Łukasz Pietrych. Z uwagi na wciąż pogłębiający się proces demograficznego starzenia się ludności i znaczenie skutków tego procesu dla gospodarki, w artykule poddano analizie relację pomiędzy starzeniem się społeczeństwa krajów Unii Europejskiej a wzrostem gospodarczym.
Więcej
- Dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju. Opinia o projekcie polityki energetycznej Polski do 2040 roku.
Więcej
- Prof. Grzegorz W. Kołodko w telewizji CCTV wersja po angielsku wersja po chińsku (3 stycznia 2019 r.)
- Prof. Grzegorz W. Kołodko: Polska wygrała na światowej loterii świetną pozycję geopolityczną i geoekonomiczną. Niestety, od kilku lat nie potrafimy z jej walorów korzystać - w artykule dla "Rzeczpospolitej".
Więcej
- "Koniunktura w handlu. IV kwartał 2018". Kolejny raport z badania okresowego przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego szkoły Głównej Handlowej.
Więcej
Rusłan Grinberg: Czy możliwa jest humanistyczna ekonomia? Lekcje Grzegorza W. Kołodko dla świata i Rosji „Mir Pieremien”, 2018, nr 4, s. 5-8 Wersja oryginalna w języku rosyjskim
- Grzegorz W. Kołodko: Nie ma kraju mlekiem i miodem płynącego, "Rzeczpospolita" 13 grudnia 2018 Więcej
- Artykuł prof. Elżbiety Mączyńskiej dla czasopisma Rosyjskiej Akademii Nauk – „Social Sciences and Contemporary World”.
Więcej
- How The Economic Machine Works in 30 minutes by Ray Dalio.
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko w chińskiej telewizji CGTN: The Point: CIIE “Guest of Honor” - Polish perceptions of CIIE (dwukrotna emisja: 6 i 7 listopada 2018 r.)
- Ekonomia i gospodarka. Trzeba przyspieszyć transformację cyfrową.
Dr hab. Andżelika Kuźnar o handlu produktami wiedzy, wyzwaniach dla polskiej gospodarki i naukowej pasji. Rozmowa z laureatką tegorocznej Nagrody im. prof. Edwarda Lipińskiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Więcej
- Kierunki rozwoju polskiego rynku nieruchomości. 26 października 2018 r. w Warszawie odbył się 22 Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. Tematem przewodnim wydarzenia były technologie na rynku nieruchomości. Dyskutowano m. in. o ochronie danych osobowych, nowych strategiach mieszkaniowych, zmianach na rynku pierwotnym, mediach społecznościowych i portalach nieruchomości. Patronem Honorowym było Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Trendy
- Ograniczyć agresywny merkantylizm, Leon Podkaminer.
Nowy nacjonalizm niedobry, neoliberalna globalizacja – także niedobra. Co więc konkretnie pozostaje? – pyta ekonomista w polemice z Grzegorzem W. Kołodką.
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko: Miejsce w szeregu. "Rzeczpospolita" 18 października 2018 r.
- Handel zagraniczny Polski po ośmiu miesiącach 2018 r. Według wstępnych danych GUS, w okresie styczeń-sierpień br. eksport towarów z Polski osiągnął 143,6 mld EUR, tj. poziom o 6,7 proc. wyższy niż przed rokiem. Z kolei import wyniósł ponad 145,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 9 proc. Deficyt obrotów towarowych wyniósł blisko 2 mld EUR.
Więcej
- Polityka energetyczna Polski do roku 2030. -Brakuje wyników monitorowania polityki, przejrzystej i kompleksowej informacji o kosztach oraz wiarygodnych danych o planach aktualizacji polityki energetycznej Polski w perspektywie roku 2030 i jej możliwych kierunkach do roku 2050 – uważają Grzegorz Wiśniewski, Andrzej Curkowski i Bartłomiej Pejas z Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
- Budowanie strategicznego partnerstwa biznesowego. Czy Twoja organizacja jest na to gotowa? W dobie rosnącego dostępu do zasobów, technologii i finansów to, co decyduje o końcowym sukcesie lub porażce przedsięwzięcia to właśnie ludzie.
Więcej
- Prof. Marian Gorynia, przewodniczący Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wygłosił wykład inauguracyjny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu – “O pięknie nauk ekonomicznych”.
Tekst wykładu
- Koniunktura w rolnictwie w III kwartale 2018 roku. Opracowanie powstało w wyniku wspólnych badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB. Publikacja została zrecenzowana zgodnie z wytycznymi MNiSW.
Więcej
- Era cyfrowa, widziana z perspektywy tysiącleci wzrostu gospodarczego
W swoim artykule prof. Jakub Growiec proponuje syntetyczną teorię wzrostu gospodarczego i postępu technologicznego w perspektywie całej historii ludzkości. W oparciu o tę teorię oraz analogie z trzema poprzednimi erami (erą łowiecko-zbieracką, rolniczą i przemysłową) i rewolucjami technologicznymi, które je zapoczątkowały, wyciąga wnioski dla trwającej obecnie ery cyfrowej. Twierdzi, że każdy początek nowej ery otwiera nowy, wcześniej nieaktywny wymiar rozwoju gospodarczego oraz redefiniuje kluczowe nakłady i wyniki procesu produkcyjnego.
Więcej
- Innowacyjna gospodarka. Rola polityki ekonomicznej
Konferencja, która odbyła się 13 – 14 września przygotowana została przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i była realizowana z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej jako część projektu i edycji studiów podyplomowych „Innowacyjna gospodarka. Rola polityki ekonomicznej”. Gośćmi specjalnymi byli: prof. Jan Toporowski z University of London, School of Oriental and African Studies, który specjalizuje się w polityce makroekonomicznej, w szczególności w myśli Michała Kaleckiego oraz kryzysach finansowych oraz prof. Robert Faff z University of Queensland, specjalizujący się w finansach empirycznych i autor innowacyjnej metody rozwoju naukowego pitching research. Komitetem Naukowym Konferencji, którego członkiem była prof. Elżbieta Mączyńska kierował prof. Krzysztof Opolski.
Więcej
- Handel zagraniczny Polski po 7 miesiącach 2018 roku - Stowarzyszenie Eksporterów Polskich
- Korekta Dodatku 7 Wykładów z makroekonomii Kazimierza Łaskiego, Jerzy Osiatyński, Jolanta Zięba
Tekst
Link do książki
Prezentujemy trzy artykuły Janusza Andryszaka, uczestnika konferencji "Ekonomiści o zagrożeniach dla polskiej gospodarki", która odbyła się w kwietniu 2018 r. Konferencja współorganizowana była przez Radę Naukową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Komitet Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz Konferencję Rektorów Uczelni Ekonomicznych.
Janusz Andryszak to publicysta ekonomiczny. Jest absolwentem SGGW ze specjalnością ekonomiczną, oraz Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie dziennikarstwa. Ma kilkanaście lat zagranicznego doświadczenia zawodowego, między innymi w ośrodkach badawczych w Finlandii, Norwegii oraz Szwajcarii, a następnie ponad 10 lat pracy w bankowości w Stanach Zjednoczonych. W swoich tekstach promuje wykorzystanie stabilnych, skutecznych i sprawdzonych wieloletnim funkcjonowaniem amerykańskich rozwiązań, miedzy innymi w zakresie systemu bankowego, systemu podatkowego, systemu emerytalnego jak i polityki prorodzinnej, do przeprowadzenia koniecznych reform w Polsce.
- 6 września w Szkole Głównej Handlowej rozpoczęła się 15 European Association for
Comparative Economic Studies Conference. Podczas konferencji przedstawionych zostanie
około 140 prac w sześciu równolegle prowadzonych ciągach sesji, dotyczących głównie
krajów doganiających, w tym Europy Centralnej, krajów byłego ZSRR oraz Chin.
Zaprezentowane zostaną też dwie keynote lectures o ogólnym charakterze na dwóch sesjach
plenarnych. Konferencja będzie trwała do 8 września.
Zamieszczamy tekst wykładu prof. Stanisława Gomułki, członka Polskiej Akademii Nauk, w
latach 1970 – 2005 wykładowcy w London School of Economics.
Stanisław Gomułka, Poland’s economic performance in global and long-term perspective: surprises so far and risks in the years ahead
- Mówią, ale nikt nie poprawia wad - Zbigniew Miczek o błędnych opiniach biegłych, "Rzeczpospolita" 02 września 2018
- Grzegorz W. Kołodko: Zwiększanie wydatków na wojsko to marnotrawienie pieniędzy. "Rzeczpospolita" 17 sierpnia 2018 r.
- Ukazała się książka Marcina Piątkowskiego pt. "Europe's Growth Champion. Insights from the Economic Rise of Poland", opublikowana przez Oxford University Press Okładka
- Elżbieta Mączyńska: REFLEKSJE NA KANWIE KSIĄŻKI RYSZARDA BUGAJA PT. POLSKA REFORMA ZABEZPIECZENIA NA STAROŚĆ. "Studia Ekonomiczne" NR 3 (XCIV) 2017
- 8 sierpnia 2018 r. - Grzegorz W. Kołodko w programie Money. To się liczy Odc. 95
- Kołodko, Grzegorz W. i Marta Postuła, Ou Yuan Qu Kuo Da De Jue Ding Xing Yin Su Yu Ying Xiang (Detrminants and Implications of the Eurozone Enlargment), “Ou Zhou Yan Jiu” (“Chinese Journal of European Studies”), Vol. 36, No.3 (June), s. 1-23
- Grzegorz W. Kołodko w chińskiej telewizji CGTN: Bigger crisis may come as neoliberalism not dead yet Więcej
- Andrzej Madej: Strategia kartek na zdrowie
Andrzej Madej: Krakowska misja witalizacji i humanizacji ochrony zdrowia
Krzysztof Bukiel: O kręceniu bicza z piasku albo dyskutowaniu o niczym – komentarz aktualny
- Strategia KPF 2020. Kompetencje, Etyka, Integracja, Edukacja. Strategia Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce Treść dokumentu
- Grzegorz W. Kołodko, Marta Postuła: Determinanty i implikacje poszerzania strefy euro. Kwestia polska. Gospodarka Narodowa nr 2 (294) 2018
- Katarzyna Majchrzak: KONIUNKTURA W HANDLU II KWARTAŁ 2018 . Instytut Rozwoju Gospodarczego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
- Piotr Szajner, Konrad Walczyk: KONIUNKTURA W ROLNICTWIE II KWARTAŁ 2018. Instytut Rozwoju Gospodarczego, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
- Invent & Create it! – relacja z Konferencji: Rewolucje w Innowacjach 2018 – Lider Przyszłości – łączenie nowoczesności z tradycją.
Więcej
- Elżbieta Mączyńska: Richard H. Thaler – Nobel z ekonomii – 2017 r.
Ekonomia z życia wzięta. "Ekonomista" Nr 2/2018 Artykuł
- Rezultaty badań prof. Rafała Kasprzaka z Katedry Badań Zachowań Konsumentów w Instytucie Zarządzania SGH nad oddziaływaniem na gospodarkę dotacji publicznych przeznaczonych na teatr.
Więcej informacji
- Polski kapitalizm. Jaki model gospodarki realizujemy? Polityka Insight. Komitet Dialogu Społecznego KIG Treść raportu
- Janusz Andryszak: Czy podatek od wartości nieruchomości komercyjnych należy uzupełnić podatkiem od wartości nieruchomości rezydencyjnych? Artykuł
Janusz Andryszak: Dlaczego tworząc PPK nie wykorzystano wzorca 401(k) powtarzając błędy OFE? Artykuł
- 7 kwietnia 2018 r. - prof. Grzegorz W. Kołodko udzielił wywiadu chińskiej telewizji CCTV Więcej
- Prof. Jan Klimek: Progi i bariery utrudniające małym i średnim przedsiębiorcom wdrażanie procedur bezpieczeństwa. Opracowanie przygotowane na Kongres Bezpieczeństwa Biznesu, 26-27 marca 2018, Spała (opublikowano: 4.04.2018). Pobierz plik>>
- Raport Global Entrepreneurship Monitor Polska opracowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach w oparciu o metodologię międzynarodowego projektu GEM. Raport opisuje przedsiębiorczość w Polsce na tle innych krajów świata.Więcej informacji o dokumencie na stronie PARP>>
Pobierz raport>>
- Prof. Grzegorz W. Kołodko: Trump wypowiada wojnę, której nie może wygrać. Rzeczpospolita 20 marca 2018 r. Więcej
- Prof. Grzegorz W. Kołodko - "USA nie mogą nałożyć sankcji na Chiny, nie strzelając sobie w stopę" Rzeczpospolita 19 marca 2018 r. Więcej
- Prof. Marek Góra: "System emerytalny w Polsce – gdzie jesteśmy i co dalej" (154. seminarium mBank-CASE). Więcej>>
- Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej: "Taipei News" Nr 668 (luty 2018)>>
- Sprawozdanie z wykładu gościnnego prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej-Ziemackiej pt. „Trendy w gospodarce i ich następstwa dla Polski” (5 lipca 2017)
- Raport ERIF za IV kwartał 2017 roku Okładka O Raporcie
- Julian Auleytner, „Finansowanie polityki społecznej”, Warszawa 2017. Pobierz PDF>>
- Prof. Romuald Poliński: Ekonomia polityczna transformacji systemowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej Pobierz plik
- Grzegorz W. Kołodko: Mit pułapki średniego poziomu rozwoju "Rzeczpospolita" 14 lutego 2018 r. Więcej
- Grzegorz W. Kołodko: Neoliberalism 2.0 may lead to greater crises “China Daily”, January 12, 2018 Więcej
- Raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC: Rekomendacje na 2018 r. i podsumowanie IV kwartału 2017 (publikacja: 09.02.2018). Pobierz plik>>
- Publikacje Grzegorza W. Kołodki w języku chińskim lista
- Biuletyn Fakty/Liczby/Opinie. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. 12 (styczeń) 2018 Pobierz
- Paweł Felis, Henryk Rosłaniec, Wykorzystanie podatku od nieruchomości w lokalnej polityce podatkowej miast Unii Metropolii Polskich, (w:) Gospodarka Narodowa, Nr 2 (288), marzec–kwiecień 2017, s. 45–67. Pobierz plik (PDF)>>
- Paweł Felis,Funkcja fiskalna i społeczna w powierzchniowym systemie opodatkowania nieruchomości na przykładzie gmin w Polsce, (w:) Gospodarka Narodowa, Nr 3 (277) maj–czerwiec 2015, s. 133–158. Pobierz plik (PDF)>>
- Open Eyes Economy - materiały do pobrania>>
OEB1 PL>>
OEB2 PL>>
OEB1 EN> >
OEB2 EN>>
OEM2>>
OEM1>>
OEM>>
- Recent comments by Grzegorz W. Kołodko on the US tax reform published in Chinese:
“Xin Zi You Zhu Yi 2.0 Fang Xing Wei Ai, Cheng Wei Mei Guo Ji Shi Jie Jing Ji Xin Zu Zhou” (“Neoliberalism 2.0 is still developing and becomes a spell on US and the world”), “Quan Qiu Hua Zhi Ku” (Center for China and Globalization official website) January 12, 2018
“Xin Zi You Zhu Yi Dui Wei Lai Shi Jie De Zu Zhou” (“Neoliberalism is a curse to future”) “Huan Qiu Shi Bao” (“Global Times”) , January 18, 2018
“Xin Zi You Zhu Yi 2.0 Cheng Wei Mei Guo Ji Shi Jie Jing Ji Xin Zu Zhou” (“Neoliberalism becomes a curse to US and the world”) , “FTchinese.com”, January 18, 2018
“Xin zi you zhu yi zheng zai gei mei guo jing ji yun niang wei ji” (“Tax reform and the US economy”), “Zhong Guo Jing Ji Zhou Kan” “Chinese Economic Weekly ”, January 22, 2018, p. 82-83
- Julian Auleytner, „Finansowanie polityki społecznej”, Warszawa 2017. Pobierz PDF>>
- Grzegorz W. Kołodko: „Szóste kryterium, czyli euro a sprawa polska” Rzeczpospolita 16 stycznia 2018 r. Więcej>>
- Elżbieta Mączyńska: State Performance During the Digital Revolution. Polish Market 12 (266)/2017 Więcej>>
- Michał Kleiber, Do euro - nie czy, ale kiedy i jak, rp.pl ("Rzeczpospolita"). Publikacja: 02.08.2017. Więcej>>
- Grzegorz W. Kołodko: To byłby sygnał, że Polska jest za pogłębianiem integracji europejskiej. "Rzeczpospolita" 4 stycznia 2018 r. Więcej>>
- Grzegorz W. Kołodko: Chinizm, czyli pożegnajmy schematy. "Rzeczpospolita" 4 stycznia 2018 r.
- Grzegorz. W Kolodko: "Recipe for Crisis", EconoMonitor. Więcej>>
- Grzegorz W. Kołodko: "Recepta na kryzys w USA i na świecie": O ile wejść dwa razy do tej samej rzeki się nie da, to dwa razy wdepnąć w to samo bagno można – pisze o reformie podatkowej Trumpa były polski wicepremier ds. gospodarki- rp.pl (Rzeczpospolita), 21.12.2017. Więcej>>
- Halina Siemko-Tomaszewska: Zarządzanie zmianami na przykładzie planowania przebiegu linii elektroenergetycznych Kozienice-Ołtarzew (15.12.2017). Pobierz (PDF)>>
- Julian Daszkowski, Przyczynek do filozofowania o filozofii ekonomii (14.12.2017). Pobierz plik (PDF)>>
- Prof. Andrzej Wojtyna, Dyskusja o euro czy o Polexicie -o korzyściach i kosztach przystąpienia Polski do strefy euro (12.12.2017). Pobierz (DOC)>>
- Piotr Szajner, Konrad Walczyk, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH w Warszawie, Koniunktura w rolnictwie - IV kwartał 2017 r. (październik 2017 r.). Pobierz plik (PDF)>>
- Prof. Frederic Docquier, Trendy długoterminowe w migracji międzynarodowej: wnioski z modeli makroekonomicznych, Wkład inauguracyjny dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, 29 września 2017 r. Pobierz
Dynamika PKB w III kwartale br. nadal wysoka - komentarz głównego ekonomisty BCC nt. danych GUS (dokument z dn. 30.11.2017- PDF)>> Komunikat GUS>>
- Lech Jaczynowski, >>Recenzja książki G. A. Akerlofa i R. J. Shillera pt. "Złowić frajera. Ekonomia manipulacji i oszustwa"<<, Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie 1-4 (XI) 2017, Wyższa Szkoła Menadżerska. Więcej (DOCX)>>
- Marek Góra, "System emerytalny w Polsce - kilka istotnych uwag", Polska Grupa Emerytalna SGH, Warszawa 2017. Więcej (PDF)>>
- "Grozi nam powtórka z Polski Gierka" - ze Stanisławem Gomułką rozmawia Stanisław Lejda, "Odra" nr 11/2017. Więcej (PDF)>>
- Taipei News Nr 667, issued on November 9, 2017 (PDF)>>
- Elżbieta Mączyńska: "Doznania i dokonania długiego trwania (wprowadzenie do części II)" w: Myśl ekonomiczna, spółdzielczość, bankowość, samorządność. Red. nauk. Andrzej Pawlik, Andrzej Szplit. Studia i materiały. Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Kielce 2017
- 90 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Gospodarka Narodowa 2/2016. Treść tego i pozostałych numerów na stronie gospodarkanarodowa.sgh.waw.pl
- 16 października 2017 r. - Onet Rano - prof. Grzegorz W. Kołodko ocenia plan gospodarczy obecnej władzy. Więcej
- 12 października 2017 r. - Rzeczpospolita - prof. Grzegorz W. Kołodko: Nowy nacjonalizm na krótkich nóżkach chodzi
- Wykazy publikacji prof. Grzegorza W. Kołodko: Publikacje Książki i monografie 2017 Publikacje 2017 Publikacje w języku angielskim Publikacje w “Voprosy Ekonomiki" Książki w języku angielskim
- Stanisław Rudolf, Światowy Kongres Ekonomistów w Meksyku, 19-23 czerwca 2017 r. (PDF)>>
- Łukasz Bojarski, Grzegorz Wiaderek, „Pod lupą obywateli”, Warszawa 2017 - Raport Fundacji im. Stefana Batorego nt. poprawy standardów wyłaniania osób na kluczowe stanowiska państwowe oraz zapewnienia obywatelskiego nadzoru nad tym procesem. (PDF)>>
- 17 września 2017 r. - TVN24 - Fakty po faktach: - Polska gospodarka, polityka gospodarcza tego rządu jest jego najmocniejszą stroną - ocenił profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Więcej
- Sekretarz Generalny OECD, "Priorytety polityczne dla Polski: w kierunku inkluzywnej gospodarki opartej na wiedzy". Listopad 2016>>
- 12 września 2017 r. - Stowarzyszenie Eksporterów Polskich: Handel zagraniczny Polski w I półroczu 2017 roku. Więcej>>(PDF)
Grzegorz W. Kołodko, Economics and Politics of the Currency Convergence: the Case of Poland, Communist and Post-Communist Studies 50 (2017) pp. 183-194. Więcej>>(PDF)
Grzegorz W. Kołodko, How to Destroy a Country. The Economics and Politics of the Greek Crisis - An essay on the James K. Galbraith’s book:Welcome to the Poisoned Chalice: The Destruction of Greece and the Future of Europe. Więcej>>(PDF) W języku chińskim Okładka
- Mathias Dewatripont, Jean-Charles Rochet, Jean Tirole: Zbilansować banki. Nauki z kryzysu finansowego. Tłum. Zbigniew Matkowski. Warszawa: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, 2016. Rec. Leszek Jerzy Jasiński: Bezpieczne banki. "Nowe Książki" Nr 9/ 2017, s. 22-23
- Wyniki badania okresowego „Koniunktura w rolnictwie” – III kwartał 2017 r. (Piotr Szajner, Konrad Walczyk, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Rozwoju Gospodarczego). Więcej>>
- Prof. Zdzisław Sadowski - Kwestionariusz ekonomisty>>
- 24 lipca 2017 - Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpej w Warszawie: "Taipei Newsletter". Więcej>>
- Elżbieta Mączyńska: Inkluzywność jako czynnik społeczno-ekonomicznej struktury (w:) Materiały z międzynarodowej konferencji naukowej 22-23 listopada 2016 r. Moskwa 2017 Treść artykułu>> (w języku rosyjskim) Okładka książki
- 25 lipca 2017 r. - Roubini's EconoMonitor - New Pragmatism: Economics and Economic Policy for the Future - by Grzegorz W. Kołodko (eseje Grzegorza W. Kołodko w Roubini's EconoMonitor dostępne są tutaj)
- 21 lipca 2017 r. - Przekrój Gospodarczy - Etyka fundamentem- Mądrzy przedsiębiorcy dbają o swoich pracowników - podkreśla prof. Elżbieta Mączyńska Więcej>>
- Polish Market Special Edition No. 259/2017, s. 10-12 - Prof. Elżbieta Mączyńska rozmawia z Eweliną Janczylik-Foryś - Economics puts people first
- Finansowanie Nieruchomości czerwiec 2017 nr 2 (51) - rozmowa z prof. Elżbietą Mączyńską O zaniku kultury myślenia strategicznego
- 8 lipca 2017 r. - prof. Grzegorz W. Kołodko w „Faktach po faktach” o wizycie prezydenta Trumpa i szczycie G20 w Hamburgu Relacja
- 13 czerwca 2017 r. - Rzeczpospolita - Marian Gorynia: Aksjomatycznie o euro i Unii Europejskiej Więcej
- Wyniki badania okresowego „Koniunktura w rolnictwie” – II kwartał 2017 r. (Piotr Szajner, Konrad Walczyk, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) Więcej
- 4 czerwca 2017 r. - Tygodnik Przegląd - Ucieczka od montowni - wywiad z prof. Elżbietą Mączyńską
- Przygotowana przez Wydawnictwo PTE, w ramach serii Nobliści z ekonomii, książka pt. „Zbilansować banki. Nauki z kryzysu finansowego” uzyskała nominację do nagrody Economicus 2017 w konkursie organizowanym przez redakcję „Gazety Prawnej”. Więcej o książce
- Sprawozdanie z seminarium naukowego „ORDOLIBERALNA KONCEPCJA SPOŁECZNEJ GOSPODARKI RYNKOWEJ – REALIZACJA W NIEMCZECH I POLSCE” (08.2016) Treść dokumentu
- Raport KPMG: Emisja pieniądza, alternatywne systemy monetarne (2016). Więcej
- Władysław Bujwid, Doskonalenie Systemu Społeczno Gospodarczego (maj 2016). Więcej
- 29 maja 2017 r. - Rzeczpospolita - Grzegorz W. Kołodko: Coraz niższy szczyt. Więcej
28 maja 2017 r. - Grzegorz W. Kołodko: Na przyjęciu euro sporo byśmy skorzystali- wywiad dla PAP
- 25 maja 2017 r. - Czy reindustrializacja w Polsce jest możliwa? - debata zorganizowana przez Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a oraz Fundację im. Friedricha Eberta. Prelegenci: prof. Elżbieta Mączyńska i red. Rafał Woś Więcej
- 24 maja 2017 r. - Roubini's EconoMonitor - Will China Save the World? By Grzegorz W. Kołodko
- 15 maja 2017 r. - Rzeczpospolita - Grzegorz W. Kołodko: Czy Chiny zbawią świat?
- 14 maja 2017 r. - prof. Grzegorz W. Kołodko w wywiadzie dla centralnej TV Chin z okazji Pekińskiego Szczytu Więcej
- 13 maja 2017 r. - TVN 24 -Fakty po Faktach - prof. Grzegorz W. Kołodko o wejściu do strefy euro Więcej
- 10 maja 2017 r. - Rzeczpospolita - Grzegorz W. Kołodko: Strategiczny błąd
- Grzegorz W. Kołodko: Ekonomia i polityka konwersji złotego na euro . KWARTALNIK NAUK O PRZEDSIĘBIORSTWIE Nr 2017/1
- BLPA Newsletter Polski 1/2017
- 4 maja 2017 r. - Rzeczpospolita - Grzegorz W. Kołodko: Ucieczka do przodu Więcej
- Styczeń-marzec 2017 - Przegląd artykułów i wywiadów nt. perspektyw przyjęcia przez Polskę euro Więcej
- 3 kwietnia 2017 r. - Przegląd - Zdzisław Sadowski: O demokracji ułomnej Artykuł
- 31 marca 2017 r. - Elżbieta Mączyńska: Rynek nieruchomości w warunkach cywilizacyjnych przesileń
- Poland Today - Walking on a tightrope - Prof. Elżbieta Mączyńska: Poland's economy needs a shot of caffeine like a morning coffee Więcej
- 16 marca 2017 r. - Rzeczpospolita - Rozmowa z Grzegorzem W. Kołodko: Z euro bylibyśmy w Europie pierwszej prędkości Więcej
- Balcerzak, A. P., Europe 2020 Strategy and Structural Diversity Between
Old and New Member States. Application of Zero Unitarization Method for
Dynamic Analysis in the Years 2004-2013 Artykuł
- Journal Equilibrium 2015 10(4)
- 15 marca 2017 r. - Co wicepremier Morawiecki może ugrać na szczycie G20? Prof. Grzegorz W. Kołodko był gościem Jacka Żakowskiego Więcej
- 15 marca 2017 r. - Informacja i Stanowisko V Jubileuszowego Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego
- Polish Market 3/2017 - Elżbieta Mączyńska: Economy: regulate or deregulate? Artykuł
- 8 marca 2017 r. -„W samo południe” w Radiowej Jedynce - rozmowa z prof. Grzegorzem W. Kołodko Audycja
- 8 marca 2017 r. - debata nt. ‘Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm’ z udziałem prof. Grzegorza W. Kołodko i prof. Andrzeja Koźmińskiego Więcej
- 6 marca 2017 r. -Radio TOK FM - Czy Polska wejdzie do Strefy Euro? A jeśli tak, to po co? Rozmowa z prof. Grzegorzem W. Kołodko Więcej
- 1 marca 2017 r. - Superstacja- Rozmowa dnia - Po przemówieniu prezydenta Trumpa w Kongresie USA -prof. Grzegorz W. Kołodko był gościem Jacka Żakowskiego Więcej
- 1 marca 2017 r. - Rozmowa Poranka w TVN24 BiS - prof. Grzegorz W. Kołodko komentował zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące wprowadzenia protekcjonizmu gospodarczego w USA Więcej
- Jan Szomburg: Wyzwanie dojrzałej tożsamości narodowej Artykuł
- Elżbieta Mączyńska: Economy: regulate or deregulate? Polish Market 3/2017 Artykuł
- Fragment wywiadu z prof. Marianem Gorynią zamieszczony w: Paradoksy ekonomii. Rozmowy z polskimi ekonomistami. Red. nauk. Grzegorz Konat, Tadeusz Smuga. O książce
- Marian Gorynia: MIEJSCE GOSPODARKI POLSKIEJ W GOSPODARCE UNII EUROPEJSKIEJ W LATACH 2003-2014 Przegląd Zachodni 2016 nr 4 Artykuł
- Marian Gorynia: Nowy pragmatyzm. Jak jest z nim naprawdę? Artykuł
- prof. Romuald Poliński: Strefa euro – kryzys i reformy
- Raport pod redakcją naukową prof. Eweliny Nojszewskiej „Ocena strat ekonomicznych i kosztów leczenia nowotworów piersi, szyjki macicy i jajnika w Polsce” Streszczenie Całość
- 6 lutego 2017 r. - w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł Grzegorza W. Kołodki pt. Szok, terapia i co dalej Więcej
- 2 lutego 2017 r. - Rzeczpospolita- Andrzej K. Koźmiński: Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm. Więcej
- EQUILIBRIUM. Quarterly Journal of Economics and Economic Policy - dostępne numery pisma wydane w 2016 roku
- Potrzebny jest nowy Trybunał Konstytucyjny i nowa Konstytucja – mówi prof. Ewa Łętowska w rozmowie z Michałem Sutowskim. Więcej
- 2 stycznia 2017 r. - Rzeczpospolita - Grzegorz Kołodko: Czy Polska zbawi Europę? Artykuł
Głosy w dyskusji:
4 stycznia 2017 r. - Leon Podkaminer: Kto zbawi Europę?
11 stycznia 2017 r. - Maciej Stańczuk: Przyjęcie euro jest w interesie Polski
19 stycznia 2017 r. - K. Ryć, A. Nowak: Lepiej współtworzyć euro2
26 stycznia 2017 r. - S. Kawalec, E. Pytlarczyk: Nie rezygnujmy z własnej waluty
30 stycznia 2017 r. - Janusz Jankowiak: Mało science, dużo fiction w awersji do euro
- Marek Tarnowski "Polećmy na Księżyc. Czy my w ogóle mamy jakąś ideę?"
Więcej
- Drugie wydanie "Doktryny jakości" Andrzeja Jacka Blikle do bezpłatnego pobrania w wersji PDF.
Więcej
- "Koniunktura w handlu. IV kwartał 2016" - Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Więcej
- "Raport o rozwoju społeczno-gospodarczym, regionalnym oraz przestrzennym" Ministerstwa Rozwoju
Więcej
- Prof. Zdzisław Sadowski - Kwestionariusz ekonomisty
- Memorandum dotyczące polityki kontroli antyplagiatowej prac dyplomowych na polskich uczelniach. Praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Więckowskiego. Warszawa 2016 -monografia dostępna na stronie Fundacji Rektorów Polskich
- Elżbieta Mączyńska, Piotr Pysz: The social market economy and its contemporary relevance. “OIKONOMOS: Journal of Social Market Economy” 3(6), 2016, s. 6-16
- Stanowisko XV Kongresu Eksporterów Polskich w sprawie zagranicznej ekspansji przedsiębiorstw w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - treść
- Prof. Grzegorz. W. Kołodko, Wykaz publikacji w 2016 roku. Więcej
- Mariusz Sobkowiak, Wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Innowacji Społecznych "NOVUM" - publikacja wyróżniona przez Ministra Pracy. Więcej
- Konrad Walczyk, Piotr Szajner (SGH), "Koniunktura w rolnictwie” – IV kwartał 2016 r.". Więcej
- Janusz Andryszak, Czy pracownicze programy emerytalne uzyskają masową akceptację społeczną? Więcej
- Janusz Andryszak, Czy w Polsce powinien zostać wprowadzony podatek od wartości nieruchomości? Więcej
- Janusz Andryszak, W jaki sposób można powiększyć długoterminowe oszczędności Polaków? Więcej
- Prof. Andrzej A. Koźmiński, Za 20 lat możemy się doczekać uczelni z pierwszej dziesiątki światowych rankingów. Listopad 2016.
Więcej
- Prof. Stanisław Flejterski, Rozważania na czasie. Ordo czyli ład spontaniczny i stanowiony, Źródło: "Świat Biznesu", październik 2016.
Więcej
- Karol Czepukojć, Doradca restrukturyzacyjny - nowy zawód regulowany.
Więcej
- Raport pt. "Potencjał innowacyjności regionów. Indeks Millenium", Millenium Bank, wrzesień 2016 r.
Więcej
- Obserwatorium ekonomiczne PTE: Sytuacja gospodarczo-społeczna Polski w IV kwartale i końcu 2015 roku (Dodatek online do "Przeglądu Ekonomicznego").
Więcej
- Obserwatorium ekonomiczne PTE: Sytuacja gospodarczo-społeczna Polski w I kwartale 2016 r. (Dodatek online do "Przeglądu Ekonomicznego").
Więcej
- Warunki zdynamizowania innowacji w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych. Kierownik projektu: prof. zw. dr hab. dr h. c.
Stanisław Sudoł, wykonawcy: prof. Krystyna Poznańska i dr Adam
Szpaderski, sekretarz zespołu badawczego: mgr Dorota Wójcik-Kośla.
Więcej
- Marek Góra, Irena E. Kotowska, Jak skutecznie wspierać prokreację w Polsce?
Więcej
- Roman Dolczewski, O nową strategię gospodarczą i nową politykę
przemysłową, prezentacja przedstawiona podczas panelu dyskusyjnego Oddziału PTE w
Krakowie, 8 czerwca 2016 r.
Więcej
- Kazimierz Golinowski, Skutki dominacji kapitału zagranicznego w gospodarce
polskiej.
Więcej
- Ewa Łętowska, Sugestie dla mego librecisty - wykład wygłoszony w czasie
uroczystości przyznania doktoratu honoris causa Uniwersytetu
Warszawskiego, 24 czerwca 2016 r.
Więcej
- Marek Góra, Składki w polskim systemie emerytalnym: Od podatku do oszczędności.
Więcej
- Maciej Cesarski, Sprawiedliwość społeczna migracji osiedleńczych w kapitalizmie (w:) Kapitalizm a sprawiedliwość społeczna, red. nauk. J. Osiński, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2016, s. 121-140.
Więcej
- Waldemar Szymański, Erozja bazy podatkowej jako konsekwencja swobód traktatowych - prezentacja
Więcej
- Jadwiga Bakonyi, Andrzej
Kupich, Sprawozdanie z IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. "Gospodarka – Zmiany - Zarządzanie" (patronat PTE)
Więcej
- dr Krzysztof Piech, Bartłomiej Joński, Michał Łyjak, Wiktor Osial, Konrad Piąstka, Marcin Ścisłowski, Ocena i prognoza polityki gospodarczej i społecznej w Polsce. Ogólnopolskie Badanie Ankietowe Opinii Ekonomistów – edycja 2016
Więcej
- Lesław Michnowski, Wniosek o wniesienie pod obrady ONZ, dotyczące programu „2030 Agenda/SDG”, postulatu budowy informacyjnych podstaw trwałego rozwoju światowej społeczności
Więcej
- Prof. Marek Szczepański, Docelowym rozwiązaniem powinien być elastyczny wiek emerytalny, Źródło: "Rzeczpospolita", 29 marca 2016 r.
Więcej
- Janusz Andryszak, Czy program „Rodzina 500 plus” spowoduje nowy boom demograficzny w Polsce?, Źródło: Solidarni2010.pl
Więcej
-
Janusz Andryszak, Analiza projektu ustawy dotyczącej "frankowiczów", Źródło: Solidarni2010.pl
Więcej
- Janusz Andryszak, Czy odbędzie się referendum w sprawie zmiany systemu emerytalnego w Polsce?, Źródło: Solidrni2010.pl
Więcej
- Janusz Andryszak, Reforma finansów publicznych, Źródło: Solidarni2010.pl
Więcej
- Janusz Andryszak o demograficznej zapaści Polski, Źródło: Solidarni2010.pl.
Więcej
- Lesław Michnowski, Rola i zdania państwa w XXI wieku
Więcej (prezentacja)
- SEVEN EXECUTIVE TRENDS FOR 2016, Page Executive
Więcej
-
Prof. Stanisław
Gomułka, "Problem z wiarygodnością", źródło:
"Rzeczpospolita", 28.04.2016 r.
Więcej
-
Analiza
Fundacji Kaleckiego nr 01/2016, „Wyzwania
rozwojowe Polski. Czy Plan
Morawieckiego może im zaradzić?, 18.04.2016, autorzy: Maciej Grodzicki (red.), Tomasz Janyst, Karol
Muszyński
Więcej
-
Prof. Zbigniew Matkowski, Czy
i kiedy możemy dogonić Europę Zachodnią? (marzec 2016)
Więcej
- Prof. Ewa Łętowska i prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie moderowanej przez Krzysztofa Izdebskiego na temat Trybunału Konstytucyjnego (21 marca 2016 r.).
Więcej (Youtube.pl)
Zaproszenie
- Prof. Anna Krajewska, "Opodatkowanie pracy w krajach OECD. Analiza porównawcza i wnioski dla Polski".
Więcej
-
Andrzej Koźmiński, Powracający fetysz innowacyjnej gospodarki, Źródło: "Rzeczpospolita", 24.02.2016
Więcej
- Lech Jaczynowski; Mechanizmy organizujące demokrację [Mechanisms
Organizing Democracy], Źródło: ROCZNIK NAUKOWY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA WSM w Ciechanowie,
Tom IX
Zeszyt 1-4 (2015)
-
Andrzej Głowacki, "Sądowe postępowania sanacyjne w latach 2010-2015 ocena skuteczności".
Więcej
-
Piotr
Staszkiewicz, High Frequency Trading
Readiness in Central Europe, GSTF Journal on Business Review (GBR)
Vol.4 No.2, December 2015
Więcej
- Adam Balcerzak, Quality of institutional systems for global knowledge-based economy and
convergence process in the European Union (współautor Michał Bernard
Pietrzak), Ekonomia. Rynek, Gospodarka, Społeczeństwo, 2015, 42, s.
93-106
Więcej
- Adam Balcerzk, Research and Development and Quality of Life in European Union Countries,
(współautor Michał Bernard Pietrzak), Ekonomia i Prawo. Economics and
Law", 2015, Vol. 14, No. 3, s. 285-302.
Więcej
- Adam Balcerzak, Fiscal Contractions in Eurozone in the years 1995-2012: Can
non-Keynesian effects be helpful in future deleverage process?
(współautorzy Michał Bernard Pietrzak, Elżbieta Rogalska) [in:] Mehmet
Huseyin Bilgin, Hakan Danis, Ender Demir, Ugur Can (eds.) Business
Challenges in the Changing Economic Landscape - Vol. 1. Proceedings of
the 14th Eurasia Business and Economics Society. Heidelberg: Springer.
2016, ISBN 978-3-319-22595-1, pp. 483-496
Więcej
- Godność a zniewalający wolny rynek - artykuł prof. Elżbiety Mączyńskiej o filmie „Miara człowieka” Stéphane’a Brizé. Źródło: Kulturaliberalna.pl (26 stycznia 2016 r.)
Więcej
Więcej (artykuł wersja word)
- Ekologizacja gospodarki. Praca zbiorowa pod red. nauk. Małgorzaty Kożuch, Kraków 2015.
Więcej
Andrzej K. Koźmiński, Adam Noga,
Katarzyna Piotrowska, Krzysztof Zagórski, Wróżenie ze
wskaźników. Źródło: "Rzeczpospolita" (27 grudnia 2015 r.)
-
Elżbieta Mączyńska, Piotr Pysz, Classical Liberalism, Neoliberalism and Ordoliberalism, OIKONOMOS
Journal Of Social Market Economy 1(2) 201, p. 17-39
Więcej
-
Jarosław Kasperski, Artur Podczaski, Fuzje i przejęcia jako katalizator rozwoju firm telekomunikacyjnych w
Polsce
Więcej
-
Małgorzata
Słodowa-Hełpa, Odkrywanie na nowo dobra wspólnego, wykład inauguracyjny wygłoszony 30 września 2015 roku, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Więcej
- Ryszard Domański, Polityka pieniężna a kapitał ludzki i rynek pracy
Więcej
- Ryszard Domański, Stopa procentowa jako narzędzie podziału i strategii gospodarczej
Więcej
- Ryszard Domański, O wpływie restrykcyjnej polityki monetarnej na potencjał badawczo-rozwojowy kraju. Przypadek degradacji Polski na przełomie wieków XX i XXI.
Więcej
- Andrzej Wojtyna, Czy polskiej gospodarce potrzebna jest "dobra zmiana", ("Rzeczpospolita", 13 grudnia 2015 r.)
Więcej
Więcej
-
Andrzej Czyżewski, Odkrywanie ekonomii rolnej, wykład z
okazji nadania tytułu Doktora Honoris Causa Szkoły Głównej Gospodarstwa
Wiejskiego w Warszawie, 26 listopada 2015 r.
Więcej
-
Jerzy Wilkin, Ziemia rolnicza – wielki skarb naszej planety, wykład z okazji nadania tytułu Doktora Honoris Causa Szkoły Głównej Gospodarstwa
Wiejskiego w Warszawie, 26 listopada 2015 r.
Więcej
- Maciej Cesarski, Fikcje rynku mieszkaniowego a prawo do miasta, (w;) Współczesny matrix? Fikcja w życiu gospodarczym, politycznym i społecznym, red. nauk. J. Osiński, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2015, s. 261-277.
Więcej
-
Эльжбета Мончиньская, Экзогенные, цивилизационные и устройственные
обусловленности инновационного развития польской экономики, Международная
научная конференция «ИМПЕРАТИВЫ СОТРУДНИЧЕСТВА В
ТУРБУЛЕНТНОМ МИРЕ» под патронатом Посольства
Республики Польша в России, 22 октября 2015 г., Москва,
Институт экономики РАН
Więcej
Sprawozdanie i zdjęcia
-
Adam P. Balcerzak, Europe 2020 Strategy and Structural
Diversity Between Old and New Member States. Application Of Zero Unitarization
Method For Dynamic Analysis In The Years 2004-2013
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, Regional Asymmetries - Basis, Consequences and Counter-measures, Mazowsze Studia Regionalne, MBPR, Warszawa 2015
Więcej
Sprawozdanie i zdjęcia
- Elżbieta Cichocka, Zmieniają się pomysły, jak wydawać pieniądze, by było lepiej. Jednak pacjentom jest coraz gorzej
Więcej
- Jak na dłoni. Blog Jacka Żakowskiego: List osobisty do Pani Profesor Elżbiety Mączyńskiej Redaktora i Współautora Raportu „Reforma kulturowa. 2020, 2030, 2040”
Więcej
- Witoldwujkowski.blogspot.com - O płacy minimalnej - czyli o roztropności prof. Mączyńskiej
Więcej
- Adam E. Szczepanowski, Małe i średnie przedsiębiorstwa w regionalnej i globalnej gospodarce (notatka z XIII Podlaskiego Forum Ekonomicznego)
Więcej
-
Gomułka: Wiele propozycji
wyborczych - zagrożeniem dla finansów publicznych, PAP, 14 września 2015 r.
Więcej
- Konrad Walczyk, Piotr Szajner, Koniunktura w rolnictwie III kwartał 2015 r.
Więcej (Raport - pdf)
- Witold Kwaśnicki, "Innowacyjności nie da się zadekretować", ("Teraz Polska" nr 2/2015).
Więcej
- Adam P. Balcerzak, Wielowymiarowa analiza efektywności instytucjonalnej w krajach Europy Środkowej w relacji do standardów OECD
Więcej
- Adam P. Balcerzak, Europe 2020 Strategy Implementation. Grouping the Countries with the application of Natural Breaks Method
Więcej
-
Elżbieta Mączyńska, Das Entwicklungspotenzial Polens imKontext der Hypothese
über die neue säkulare Stagnation
Więcej
- Michał Moszyński, Ordoliberalizm a polityka makroekonomiczna w obliczu kryzysu strefy euro, 2015
Więcej
- 31 lipca 2015 r., Rzeczpospolita - Grzegorz W. Kołodko, Lepszy postęp niż wstecznictwo.
Więcej
- 25 lipca 2015 r., Wyborcza.pl - "Cięcia krzepią" - rozmowa z Janem Winieckim.
Więcej
- "Zreformowana gospodarka rynkowa: przedsiębiorczość dla rozwoju ludzkości", Deklaracja 2015, Fondazione Centesimus Annus Pro Pontifice
Więcej
-
Programy
realizowane przez Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce
Program Szara Strefa
Program Innowacje
Program Bałtyk
Program Żegluga
Program
Bezpieczny Transport
- Kwaśnicki W., Finanse publiczne – lekcja historii, Studia Ekonomiczne nr 1/2012, 89-115. (dostępne też tutaj).
Kwaśnicki W. ‚Logistic growth of the global economy and competitiveness of nations‚ Technological Forecasting & Social Change80 (2013) 50–76.
Kwaśnicki W. ‚Problemy analizy wymiarowej w ekonomii, Studia Ekonomiczne, 1(LXXXVI), 2013
Kwaśnicki, W., Mały rząd, państwo minimum. A może raczej ‘bez rządu’?
Przedstawione na konferencji: „Neoliberalizm, ordoliberalizm,
austriacka szkoła ekonomii a ład gospodarczy kapitalizmu“. Dłuższa
wersja tego artykułu dostępna jest tutaj Białystok 11–12.03.2013 r.; opublikowany w : Ład gospodarczy a współczesna ekonomia / red. nauk. Piotr Pysz, Anna Grabska, Michał Moszyński. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2014. - S. [243]-255.
Kwaśnicki W., Panika roku 1907 – kryzys finansowy 2008. Sto lat budowania kreatywnego kapitalizmu,Ekonomia XXI wieku = Economics of the 21st Century. 2014, nr 2, s. 9-33 (wersja robocza 26 sierpnia 2013).
Kwaśnicki W., Innowacje społeczne – nowy paradygmat czy kolejny etap w rozwoju kreatywności człowieka?, w: Wojciech Misztala, Galia Chimiak i Artur Kościański (red.), Obywatelskość wobec kryzysu: uśpieni czy innowatorzy?, Warszawa, 2015.
Kwaśnicki W., Jak wspierać rozwój innowacji społecznych?, w: Innowacje społeczne: od idei do upowszechniania efektu, Warszawa, 2014, s. 27-43.
- Jan Kozłowski, Sprawne państwo, czerwiec 2015 r.
Więcej
- Raport Krajowej Izby Gospodarczej pt. „Reforma kulturowa
2020, 2030, 2040” (zaprezentowany 9 czerwca 2015 r. podczas VI Kongres Innowacyjnej Gospodarki w
Warszawie), red. Jacek Żakowski. Prof. Elżbieta Mączyńska jest współautorką
raportu.
Pełen raport
Raport KIG, cz. I. Rozdz. 1. Zagrożenia. Sekularna stagnacja - Elżbieta Mączyńska
Raport KIG - Cz I. Rozdz 3. Co nam przeszkadza? Zapracowanie - Elżbieta Mączyńska
Raport KIG, cz. II. Rozdz. 3. Inkluzywna gospodarka - Elżbieta Mączyńska
- Syrizy sposób na kryzys, Grzegorz W. Kołodko, "Rzeczpospolita", 9 czerwca 2015 r.
Więcej
- Jak
dojrzewają polskie miasta? Czy przestrzeń publiczna wpływa na to, jak
działa nasz mózg? Dlaczego piesi stanowią ważną siłę dla rozwoju
metropolii? - dodatek Idee
Kongresu Obywatelskiego. Jakie miasto doda nam skrzydeł?, "Rzeczpospolita", 1 czerwca 2015 r.
Więcej
- Raport Polskiego Lobby Przemysłowego pt. „Przyczyny
i konsekwencje
globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego i jego przejawy w
Polsce”
Część 1 (red.: Jerzy Horodecki, Paweł Soroka)
Część 2 (red.: Krzysztof Mroczkowski, Paweł Soroka, Krzysztof Ludwiniak)
Konwersatorium "O
lepszą Polskę" (27 maja 2015 r., Warszawska Szkoła Zarządzania) - video
- Biała Księga Kredytów we Frankach Szwajcarskich w Polsce, Wydawca: Związek Banków Polskich, Warszawa 2015 r.
Więcej (pdf)
- Elżbieta Mączyńska, Anomia - jej przyczyny i ekonomiczne następstwa, opublikowany w "Oblicza mądrości. Z czego wyrastamy, ku czemu zmierzamy, Wydawnictwo Scriptum, 2014 r.
Więcej
- Adam P. Balcerzak, Michał Bernard Pietrzak, Elżbieta Rogalska, Niekeynesowskie skutki polityki fiskalnej w krajach strefy euro, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na proces konwergencji gospodarczej, Przegląd Statystyczny Zeszyt 4/2014
Więcej
- Marek Zagajewski, Dobra ekonomia i ekonomia dobra, "Zdanie" nr 1-2/2015
Więcej
-
Jacek Kurczewski, Pięć rad w sposobie na obudzenie ducha demokratycznego
w Polsce
Więcej
- Dr Zbigniew Wilkiewicz, Mark
Blyth: Wie Europa sich kaputtspart. Die gescheiterte Idee der
Austeritätspolitik. Dietz Verlag. Bonn 2014, 348 S.
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, Zagraża nam stagnacja, "Nowe Życie Gospodarcze" nr 3-4, marzec-kwiecień 2015
r.
Więcej
- Adam P. Balcerzak, Effectiveness od Polish Labour Market: Taxonometric Analysis of European Union Countries in the Yaer 2004-2007, "Research Papers of Wrocław University of Economics" No. 59, 2009
Więcej
- Adam P. Balcerzak, Integracja instytucjonalna w krajach Unii Europejskiej. Propozycja pomiaru. "Ekonomia i Prawo", 2011 r.
Więcej
- Adam P. Balcerzak (2009), Efektywność systemu instytucjonalnego a potencjał gospodarki opartej na wiedzy, Ekonomista, Nr 6/2009, s. 713-742
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, Współczesne wyznaczniki przemian w systemach społeczno-gospodarczych, artykuł z książki pt. "Procesy gospodarczego i społecznego rozwoju wobec wyzwań współczesnego świata", pod red. nauk. Marii Buckiej i Zbigniewa Mikołajewicza, Opole 2014
Więcej (wkrótce)
-
Elżbieta Mączyńska,
Dylematy pomiaru gospodarki globalnej - produkt krajowy brutto, artykuł
opublikowany w: Cieślik
Andrzej., Michałek Jan J. (red.). Niedoskonała globalizacja. Czy światowy system
gospodarczy wymaga gruntownych reform? Księga jubileuszowa Profesora
Włodzimierza Siwińskiego, WNE, Uniwersytet Warszawski, Warszawa 2014, s.
194-208
Więcej
- Marek Belka do bankowców: A teraz powiem o was prawdę, Dziennik Gazeta Prawna, 6.02.2015 r.
Więcej
Przegląd Rynku Nieruchomości Polska, luty 2015 r, "Podsumowanie roku 2014"
Więcej
Stanisław Kluza,"Unia bankowa z perspektywy nadzoru goszczącego spoza strefy euro", Nowa Europa 1 (17) 2014
Więcej
- Stanisław Kluza, "The banking union from the perspective of a non-eurozone host supervisor", Analiza Natolińska 2 (74) 2014
Więcej
- Justyna Schulz, "Ungedecktes Versprechen", WirtschaftsWoche 23.2.2015
Nr. 9
Więcej
-
W związku z błędną listą najczęściej cytowanych polskich
ekonomistów, zamieszczoną w „Rzeczpospolitej” z 19.01.2015 r., prezentujemy
właściwą. Została ona opracowana w oparciu o indeks Hirscha (h-indeks), który
jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem przy ocenie recepcji i znaczenia
publikacji danego autora.
Więcej
- Komunikat Fundacji "Centesimus Annus - Pro Pontifice" w Watykanie pt. "Zreformowana Gospodarka Rynkowa: Przedsiębiorczość dla rozwoju człowieka". The Fondazione Centesimus Annus pro Pontifice (FCAPP) 2015 Statement "A Reformed Market Economy: Entrepreneurship for Human Development"
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko, "Nowy Pragmatyzm, czyli ekonomia i polityka dla przyszłości", "Ekonomista" 2/2014
Więcej
- Raport Centrum Analiz Ekonomicznych pt. „VAT w wydatkach gospodarstw domowych: konsekwencje zmian systemu i zróżnicowanie obciążeń
względem struktury demograficznej”
Więcej
- Mikołaj Oniszczuk, "Eksport żywi i bogaci", 24 lutego 2015 r.
Więcej
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego, Rafał Kozłowski, prezes PKO Banku Hipotecznego, "O nowy ład na rynku kredytów hipotecznych" ("Gazeta Wyborcza", 09 lutego 2015 r.)
Więcej
-
Zdzisław
Sadowski, "Ewolucja
gospodarki rynkowej" - tekst na seminarium z okazji Jubileuszu 90. Urodzin Profesora Zdzisława Sadowskiego, 18 lutego 2015 r.
Więcej
Sebastian Dullien, Adriana Garcia and Josef Janning, "A Fresh Start for TTIP"
Więcej
-
Julian Daszkowski, Pozaekonomiczne uwarunkowania dynamiki i
zróżnicowania polskich wynagrodzeń w latach 1992-2012
Więcej
- Prof. dr hab. Ryszard Domański o polityce zagranicznej Polski
Europe's New Destiny
Zanim expose w Sejmie wygłosi minister Grzegorz Schetyna
Ignacy Jan Paderewski - wirtuoz przywrócenia Europie Polski
-
Prof. Maria Romanowska, Informacja o Sympozjum nt. „Wrażliwość polskich przedsiębiorstw na kryzys makroekonomiczny 2008-2013”. Sympozjum zorganizowane przez Instytut Zarządzania Kolegium Zarządzania i
Finansów odbyło się 8 grudnia 2014 r., w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, poświęcone było prezentacji wyników badań projektu badawczego pt.
„Determinanty odporności polskich przedsiębiorstw na kryzys makroekonomiczny
(nr 2011/03/B/HS4/04922) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, MBA - pewność w czasach niepewności, "Perspektywy" nr 10-11 2014
Więcej
-
Dr Zuzanna Tomassi, Szkoły wyższe w
restrukturyzacji regionów przemysłowych. Studium porównawcze Polski i Wielkiej
Brytanii
Więcej
-
Tomasz G. Grosse, Bezpieczeństwo ekonomiczne w UE – w poszukiwaniu nowego paradygmatu, Biuletyn PTE nr 4/2014
Więcej
- Wykład prof. Grzegorza W. Kołodko: "Ćwierćwiecze ustrojowej transformacji postsocjalistycznej. Teoria i praktyka" nawiązujący do książki „Grzegorz W. Kołodko i ćwierćwiecze transformacji”
Więcej
- 9 grudnia 2014 r. - Barbara Szala, Polska – Rosja Bilans ekonomiczny dekady
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, Etos - Ekonomia, publikacja towarzysząca wydarzeniu Rajski Ogród Kultury, Kraków 20-21 października 2014 r.
Więcej
- dr Czesław Swacha, Wyzwania bankowości spółdzielczej wynikające z nowych regulacji nadzorczych i wdrażania IPS
Więcej
-
Elżbieta Mączyńska, Breaking Promises As a Syndrome of Institutional
Disorder, luty 2013 (międzynarodowa konferencja naukowa pt. "20 lat reform gospodarczych w Europie Środkowej i Wschodniej" połączona z debatą na temat współczesnych problemów gospodarczych w Pan-European University na Słowacji - więcej)
Więcej
- Narodowy Coaching. Idee IX Kongesu Obywatelskiego, Rzeczpospolita 24.11.2014
Więcej
- Marek Tabin, Tadeusz Kowalik - Ekonomista Obywatelski
Więcej
- Biała Plama, Magdalena Środa (Wyborcza.pl, 19.11.2014)
Więcej
- Nauki ekonomiczne Michała Kaleckiego, Zdzisław Sadowski
Więcej
- Inwestowanie, spekulowanie i kolekcjonowanie na rynku aktywów emocjonalnych, dr hab. Agata Adamska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Więcej
- 25 kwietnia 2014 r. - Integracja europejska służy silnym gospodarkom. Mniejsi muszą się dostosować - wywiad Rafała Wosia z Leone Podkaminerem (Dziennik Gazeta Prawna).
Więcej
- "System społeczno-gospodarczy – wolność i ordo", Elżbieta Mączyńska, (tekst na VII
Konferencję Krakowską, październik 2014 r.)
Więcej
- Kształcenie zawodowe - praktyka kluczem do sukcesu zawodowego, Tomasz Borecki, Gazeta SGH, wrzesień/2014 s. 25
Więcej
- 29 października 2014 r. - Lesław Michnowski, prezentacja na konferencję Komitetu Prognoz PAN z cyklu „Czy świat należy urządzić inaczej”
Więcej
- Aleksandra Jaszczuk, Czy niemoralna polityka cen transferowych jest legalna?
Więcej
- Stanisław Gomułka, Seminarium wykład z okazji 25-lecia powołania rządu Mazowieckiego, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 13 wrzesień 2014.
Więcej
- Sławomir Czech, Natalia Kania „Społeczna Gospodarka Rynkowa i Integracja Europejska” XXIII Seminarium, Vlotho 2014
Więcej
- Jeremi Mordasewicz, "Bez ładu i harmonii", Rynek Biznes Praca, str. 12-15
Więcej (Wywiad)
Więcej (Raport Ekonomiczny "Bez ładu i harmonii")
Więcej (Raport - Załączniki)
- Jan Szomburg, Piotr Zbieranek, "Nowi Liderzy", Rzeczpospolita 15.09.2014
Więcej
- 29 września 2014 r., TOK FM - prof. Leokadia Oręziak w audycji Wiktora Osiatyńskiego "Salon-Zrozumieć Świat)
Więcej
- 2 września 2014 r. - List otwarty prof. Leokadii Oręziak do Trybunału Konstytucyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich
Więcej
- Jan Szomburg, Polska dwupółkulowa (tekst ukazał się w "Rzeczpospolitej" 15 września 2014 r.)
Więcej
- Potrzeba konstruktywnego działania, Mieczysław Twaróg, Prezes Stowarzyszenia Eksporterów Polskich
- Informacja o II Konferencji nt.„Potencjału gospodarczego sektora przetwórstwa owocowo - warzywnego Ziemi Sandomierskiej”, która odbyła się 29/30 sierpnia 2014 r.
Więcej
- 15th July, 2014, Fortaleza - Sixth BRICS Summit – Fortaleza Declaration
Więcej
Jan Szomburg, Piotr Zbieranek, "Wygrać kolejne ćwierćwiecze" (tekst ukazał się w „Rzeczpospolitej” 30 czerwca 2014 r.)
Więcej
- Grzegorz W. Kołodko, The New Pragmatism, Or Economics and Policy for the Future, Acta Oeconomica, Vol. 64 (2) pp. 139-160 (2014)
Więcej
- Poland: A Cautionary Success Story, Grzegorz W. Kolodko
Więcej
- Zbigniew Wilkiewicz, EU und russisch-ukrainischer Konflikt. Die Legende von der Partnerschaft
Więcej
- 27 czerwca 2014 r. - Stefan Kawalec, "Gaz łupkowy, euro i choroba holenderska", źródło: Project Syndicate Polska
Więcej
- Louis Emmerij, Antoni Kukliński: The Man Who Would Not Quit. Opinia na temat najnowszej książki prof. Antoniego Kuklińskiego In search of new paradigms.
Więcej
- 12 czerwca 2014 r. - Lech Kurkliński, Tomasz Brzostowski, "Social banking – nieuchronna przyszłość?"
Więcej
- Paweł Bożyk, „Rola przemysłu w fazie postindustrialnej” - referat na konferencję popularno-naukową „Przemysłowy krajobraz regionu” w Katowicach 12 IV 2014.
Więcej
- Tadeusz Syryjczyk, "Gospodarka Polska Wyzwania pierwszej dekady nowego stulecia" (prezentacja).
Więcej
- Jerzy Żyżyński, "Zbudować kapitał emerytalny".
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, Rynek pracy - kwestia preferencji. Tekst opublikowany w: „RYNEK PRACY I WYKORZYSTANIE POTENCJAŁU PRACY W POLSCE/ KSIĘGA JUBILEUSZOWA Z OKAZJI 80-LECIA PROFESORA MIECZYSŁAWA KABAJA”, wyd. PiSS, Warszawa 2014, seria "Studia i Monografie".
Więcej
Więcej
- Jerzy Żyżyński, "Krytyczne efekty transformacji".
Więcej
- Elżbieta Mączyńska, "Gorący temat", Problemy Polityki Społecznej, nr 9/2006 r. str. 150-152.
Więcej
- Michał Moszyński, "Spontaniczne i stanowione elementy ładu gospodarczego w procesie transformcji – dryf ładu czy jego doskonalenie?", Białystok, 28-29 kwietnia 2014 r.
Więcej
- Raport: Kierunki 2014. Jaka jest kondycja polskiego przemysłu. Druga edycja raportu „Kierunki 2014. Made in Poland” opracowana przez DNB Bank Polska S.A., we współpracy z Deloitte.
Więcej
Romuald Poliński, „Laureaci Nagrody Narodowego Banku Szwecji w Zakresie Nauk Ekonomicznych im. Alfreda Nobla".
Więcej
- "Kto ma władzę, ten ma pracę" - z prof. Bogusławem Fiedorem, prorektorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, o zmianach w OFE, etyce w ekonomii, chciwości, Armagedonie i biologicznym instynkcie przetrwania rozmawia Stanisław Lejda. Miesięcznik Odra nr 2/2014.
Więcej
- "Wpływ robotyzacji na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw", Krzysztof Łapiński, Marcin Peterlik, Bohdan Wyżnikiewicz, Warszawa, maj 2013.
Więcej
- Jan Toporowski, ”The Polish Contribution to Economics”, Royal Economic Society Newsletter.
Więcej
- Kwiecień 2014 r. - Liberalismus – Neoliberalismus – Ordoliberalismus, Prof. Dr. Elżbieta Mączyńska, Präsidentin der Polnischen Ökonomischen Gesellschaft, Haupthandelshochschule Warschau, Prof. Dr. Piotr Pysz/Hochschule für Finanzen und Management in Bialystok, Fachhochschule für Wirtschaft und Technik Vechta-Diepholz-Oldenburg, Orientierungen zur Wirtschafts-und Gesellschaftspolitik, April 2014.
Więcej
Więcej
- 21 marca 2014 r. - dr Jan Szomburg, Polska jak Pendolino, artykuł z "Rzeczpospolitej".
Więcej
- 26 lutego 2014 r. - Mikołaj Oniszczuk, Dziekan Korpusu Eksporterów Polskich, komentarz ekonomiczny o realiach gospodarczych Ukrainy pt. „Chude filary współpracy gospodarczej z zagranicą”.
Więcej
- 25 lutego 2014 r., PlusHR.pl - Justyna Koc, Jolanta Miśków, Więcej Ukraińców przyjedzie do Polski za pracą?
Więcej
- 20 lutego 2014 r., PlusHR - Justyna Koc, Jolanta Miśków, Sytuacja powoli paraliżuje polskie firmy na Ukrainie.
Więcej
- „Polska w Europie – Przyszłość demograficzna. Sesja końcowa”, red. Zbigniew Strzelecki, Eugeniusz Kowalczyk. Rządowa Rada Ludnościowa, Warszawa 2013.
Dyskusja panelowa dotycząca „Założeń polityki ludnościowej Polski” . Perspektywa pracodawców. Moderator: prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, str. 82-106.
Więcej
- Marcin Kula, Historia nie dzieli się na "dawniej" i "dziś", "Kultura i Społeczeństwo" nr 3/2013 r.
Więcej
- Analiza Forum Obywatelskiego Rozwoju autorstwa Lecha Kaliny i Moniki Lewandowskiej - Kaliny pt.: "Czy warto powiązać wynagrodzenia nauczycieli z ich wynikami?".
Więcej
- Maciej Cesarski, Powojenna polityka mieszkaniowa w Europie Zachodniej – sektor
publiczny a paradygmat wzrostu ekonomicznego, (w:) Kryzys, niepewność i niestabilność
we współczesnej Europie, red. nauk. J. Osiński, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa
Więcej
- Stanisław Sołtysiński, The Demise od the Principle of Equality of Economic Actors in Private Law.
Więcej
- Artykuł pt. "Udział ruchu społeczno-naukowego w doradztwie gospodarczym i edukacji ekonomicznej", Elżbieta Mączyńska zamieszczony w książce pt. "Towarzystwa Naukowe w Polsce. Dziedzictwo, Kultura, Trwanie", red. nauk. Zbigniew Kruszewski, Wydawca: Rada Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN.
Więcej (artykuł)
Więcej (książka - cz. 1)
Więcej (książka - cz. 2)
- 12 stycznia 2014 r. - List otwarty prof. Leokadii Oręziak w sprawie OFE do Prezydenta RP oraz Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej
- 9 stycznia 2014 r. - List otwarty do Bronisława Komorowskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polski i Andrzeja Rzeplińskiego, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego w sprawie OFE. Osoby podzielające poglądy Autorów mogą zgłaszać swoje podpisy do prof. Jerzego Żyżyńskiego oraz prof. S. Ryszarda Domańskiego lub na adres listy@prezydent.pl
Więcej
- Raport "Użyteczność firm audytorskich", wyniki badania ankietowego PFK Polska.
Więcej
- Tadeusz Szuba, List do PTE w sprawie OFE (3 grudnia 2013 r.)
Więcej
- Mikołaj Oniszczuk, komentarz ekonomiczny oraz głos w dyskusji podczas XI Kongresu Eksporterów Polskich (22.11.2013 r.).
Więcej
- Marcin Wroński,
"Działalność Post Crash Economics Society".
Więcej
- Lesław Michnowski, "Rozwój trwały
(sustainable development)
jako rozwojowe przekraczanie granic wzrostu światowej społeczności
(Ujęcie cybernetyczne)".
Więcej
Elżbieta Chojna-Duch, "Drugi filar do poprawki", Rzeczpospolita nr 255/2013.
Więcej
-
- Andrzej Wielowieyski, "Polska perspektywa – między młotem i kowadłem" (fragmenty wspomnień) - październik 2013 r.
Więcej
- dr Roman Dolczewski, "W poszukiwaniu głębszych źródeł kryzysu", Warszawa, październik 2013 r.
Więcej
- Jan Krzysztof Bielecki, "OFE chcą się uwłaszczyć na składkach emerytalnych", Forsal.pl (8.10.2013 r).
Więcej
-
Agata Adamska, Anna Grygiel-Tomaszewska, "Ochrona interesów akcjonariuszy mniejszościowych spółki publicznej w upadłości".
Więcej
-
Andrzej Kajetan Wróblewski, „Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach”, Studia Biura Analiz Sejmowych (3/2013).
Więcej
- Paweł Kozłowski, Tadeusz Kowalik (1926-2012) - Krytyczne Spojrzenie na transformację, Kwartalnik Historii Nauki i Techniki nr 2/2013. więcej
- Prof. Dr. Armin Jans, Zürcher Hochschule für Angewandte Wissenschaften, Winterthur (Schweiz), Deutsch-polnische Wissenschaftsstiftung, Gesamteuropäisches Studienwerk Vlotho, 19.8.2013, Warum ist die Schweiz nicht Mitglied der EU?
więcej
więcej
- Nieznane groźby przyszłości - z prof. Jerzym Kleerem z Komitetu Prognoz PAN Polska 2000 plus rozmawia Anna Leszkowska, "Sprawy Nauki" nr 8-9 2013 r.
wiecej
- Wiesław Sztumski, Student-klient, "Sprawy Nauki"
nr 8-9 2013 r.
więcej
- 4 lipca 2013 r., Stanisław Gomułka, komentarz do obniżenia stopy referencyjnej NBP o kolejne 1/4 punktu procentowego przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do niskiego poziomu 2,5 proc.
więcej
- Rafał Krawczyk, "O...FE, czyli jak zmarnować ludzkie pieniądze", blog.polskaiswiat.com.
"OFE okazały się pułapką dla przyszłych emerytów, oferując im kontrakt
sprowadzający się do obietnicy zamiany ich pieniędzy na puste nadzieje,
że oto OFE będą w ich imieniu inwestować na giełdach i robić z nich
bogaczy".
więcej
Leon Podakminer - artykuł "Przegląd" nr 17-18/2013
J. M. Kula, "Jak wyląkłem się NCN-u", Uniwersytet Warszawski - Pismo Uczelni nr 4(64) lipiec-sierpień, str. 18-19.
- Parę miesięcy temu zapytano mnie, czy zgodziłbym się być ekspertem Narodowego Centrum Nauki. Zgodziłem się, dostałem eleganckie powołanie i pojechałem do Krakowa - pisze prof. Marcin Kula.
Więcej
-
Maciej Bałtowski, Andrzej Kidyba, "Potrzeba nowej formuły właścicielskiej", „Rzeczpospolita”, 4 czerwca 2013 r.
więcej
-
„Polska-USA.
Potrzeba nowego spojrzenia na wspólne interesy i redefinicji wzajemnych
relacji”, analiza ośrodka analitycznego THINKTANK.
więcej
- Wywiad z prof. Elżbietą Mączyńską pt. "Trzeba walczyć z wątrobologią stosowaną" (wywiad w wersji skróconej ukazał się w "Dzienniku Gazecie Prawnej" 26 maja 2013 r.)
więcej
- Szczęsny Zygmunt Górski, "Czy gratyfikowanie pracy domowej matek jest potrzebne?", 26 maja 2013 r. (tekst
pierwotnie opublikowany został 15.8.2011 przez Fundację Instytut Spraw Obywatelskich, na stronie www.kasakobiet.oai/domtopraca.pl/dr-szczesny-zygmunt-gorski. Autor: Marta Zięba, Zdjęcie: Wojciech Wybranowski).
więcej
-
Bogusław Grabowski, „Najczęstsze zarzuty, mity i
nieporozumienia dotyczące OFE”, maj 2013 r. (odpowiedź na opracowanie pod tym
samym tytułem dr. Macieja Bukowskiego z SGH).
więcej
na ten temat także:
głos prof. Ryszarda Bugaja
wywiad z Mitchellem Orensteinem w Dzienniku Gazecie Prawnej
książka "Prywatyzacja emerytur" M. Orensteina w księgarni internetowej www.ksiazkiekonomiczne.pl.
Leon Podakminer - artykuł "Przegląd" nr 17-18/2013
-
Prof. Piotr Pysz „Stanowiony i spontaniczny ład gospodarczy
w procesie rynkowej transformacji systemowej – przesłanki teoretyczne”
artykuł
Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z konferencji naukowej
„Neoliberalizm, ordoliberalizm, austriacka szkoła ekonomii a ład
gospodarczy kapitalizmu” Białystok 12-13 marca 2013 r.
sprawozdanie
- Marian Zalesko, "Ekonomia i historia – rozważania na temat wzajemnych relacji naukowo-badawczych"
więcej
- Michał Górski, "Podatek dochodowy w II Rzeczypospolitej" (przeredagowany fragment pracy magisterskiej pt. "Niepodległośćkosztuje. Pobór podatków bezpośrednich w Drugiej Rzeczypospolitej",napisanej pod kierownictwem Prof. Marcina Kuli, obronionej na Wydziale Historycznym UW w lutym 2013 roku).
więcej
- Marcin Kula, "Między wspomnieniami a badaniem historycznym: Kalecki i Zakład Krajów Słabo Rozwiniętych w Warszawie w latach 1962-1968", "Zdanie" nr 3-4/2012.
więcej
- Paweł Kozłowski, "Ekspansja systemu", Przyszłość - czasopismo Wydawnictwa Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus”.
więcej
- Lech Jaczynowski "Jakość kryteriów oceny jakości nauki i kształcenia", Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie 1-4 (VI) 2012, Polemiki
artykuł
- Lidia Bałoń "O książce Johna C. Bogla - Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia", Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie 1-4 (VI) 2012, Przegląd Piśmiennictwa
artykuł
- 21 grudnia 2012 r. - komentarz prof. Pawła Kozłowskiego w związku z wystąpieniem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na temat wieloletnich ram finansowych UE
więcej
- Grudzień 2012 r. - Marek Chlebuś, Ekonomia naturalna sieci, Biuletyn Komitetu Prognoz "Przyszłość" Nr 1(25) 2012 s.78.
więcej
- listopad 2012 r. - dr Lesław Michnowski, Konieczność ekohumanistycznego dialogu współpracy, Zielony Sztandar nr 4, 12-18 listopada 2012 r.
więcej
- 30 listopada 2012 r. - zapraszamy do zapoznania się z tekstem prof. dr hab. Macieja Cesarskiego pt. "Podejście ekonomiczne w polskim mieszkaniowym piśmiennictwie lat transformacji", Publikacja w "Problemy Rozwoju Miast" 2012 nr 1, s. 15-26
artykuł
- 30 listopada 2012 r. - Następne dwa, trzy kwartały mogą przynieść dalszy spadek tempa wzrostu PKB - komentarz prof. Stanisława Gomułki, głównego ekonomisty BCC dotyczący danych GUS na temat PKB w III kwartale .
więcej
- 6 listopada 2012 r. - Polityka monetarna wymaga złagodzenia. Jak dużego i w jaki sposób? - komentarz profesora Stanisława Gomułki.
więcej
22 listopada 2012 r. - zapraszamy do zapoznania się z tekstem Kazimierza Albina Kłosińskiego pt. "Genotyp cywilizacji". Tekst ukaże się w księdze poświęconej Śp. Profesorowi Łukaszowi Czumie.
artykuł
- 2 listopada 2012 r. - Leokadia Oręziak, „OFE – źródło jawnego długu publicznego”, Wyborczabiz.pl.
więcej
- Domagam się cięcia deficytu budżetowego - mówi profesor Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC w wywiadzie w Bloomberg Businessweek Polska, 1-14 października 2012 r. więcej
- 11 września 2012 r., Polish Market nr 9/2012 r. - "The
good society according to John Kenneth Galbraith" by Elżbieta Mączyńska.
więcej
- Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją Kryzys globalny - cz.III (zagrożenie i szansa) Dalsze schładzanie światowej gospodarki albo ekohumanistyczne jej uprzemysławianie autorstwa dr Lesława Michnowskiego
więcej
- Dysfunkcje gospodarki w kontekście ekonomii kryzysu, Elżbieta Mączyńska, Warszawa 25 sierpnia 2012 r.
więcej
- Za złe słowa o rozpadzie strefy euro należy mu się dymisja - wywiad z profesorem Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą BCC dla portalu Money.pl, 20.08. 2012 r.
więcej
Zapraszamy do zapoznania się z biuletynami wydanymi przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Biuletyny są podsumowaniem Forum Debaty Publicznej i zawierają wnioski i rekomendacje z konsultacji społecznych. Publikacje w wersjach elektronicznych można pobrać
tutaj .
- "Heimatloser Aislander" Zbigniew Wilkiewicz, Radeberg 2011
więcej
Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwem pokonferencyjnym Międzynarodowej Konferencji Ministerstwa Gospodarki i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego "Nowy porządek światowy. W kierunku nowej ery odpowiedzialności - inspiracje religijne". W szczególności polecamy wypowiedź Pani prof. Elżbiety Mączyńskiej, Prezes PTE.
więcej
Transformacja systemowa wschodnich Niemiec w perspektywie
"cudu gospodarczego" Ludwiga Erharda, dr Michał Moszyński, Katedra Ekonomii Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu
więcej
- Неолиберализм/кейнсианство versus ордолиберализм и мировой экономический порядок , Москва, 25-30.06.2012, Петр
Пыш Высшая школа финансов и управления в
Белостоке
więcej
"Neoliberalizm / keynesizm versus ordoliberalizm a światowy ład gospodarczy", Moskwa, 25-30.06.2012, Profesor Piotr Pysz
więcej
Raport IMPACT oceniający wpływ przygotowań i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 na gospodarkę Polski, pod red. Jakuba Borowskiego, SGH, Katedra Ekonomii.
Więcej
- "Cywilizacyjne uwarunkowania rozwoju Polski", Elżbieta Mączyńska , Biuletyn PTE Forum Myśli Strategicznej nr 2(56) luty 2012 r., str. 40-57
artykuł
- Определители Модели Социально-экономического устройства, Конференция: РАН-ПАН, г. Москва, 25-30.06.2012, Эльжбета Моньчиньска, Польская Академия наук
więcej
- Konsylium zamiast chirurgii, Włodzimierz Kiciński, partner w firmie Biuro Analiz Aplikacji Kredytowych, były prezes Nordea Bank Polska
więcej
- The Turning Points of World History, Financial and Methodological Interpretations, Antoni Kukliński, Krzysztof Pawłowski, Jan Swaniewicz, Wyższa Szkoła Biznesu-National Louis University-Rewasz Publishing House, Nowy Sącz-Pruszków, 2012
strona tytułowa
artykuł
- Kryzys globalny (zagrożenie i szansa), Ekologiczny holokaust albo upodmiotowianie ekohumanistyczne, Lesław Michnowski, Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Warszawa, 25 kwietnia 2012 r.
pobierz prezentację (PDF; 3,9MB)
- Suty obiad bez wystawiania rachunku - tezy na konferencję „Kryzys długów publicznych” w Sejmie RP, Anna Maria Ząbkowicz, UJ, INE PAN, Warszawa 13 kwietnia 2012 r.
więcej
- "Escape forward to global social martet economy", In an exclusive interview with the Emirates Center for Strategic Studies and Research (ECSSR), Grzegorz W. Kolodko, Professor of International Political Economy at Warsaw-based Kozminski University and Former Deputy Prime Minister and Minister of Finance, Republic of Poland, talks about Polish economic reforms, European debt crisis and the future of capitalism.
more
- Kiedy Polska uwolni się od OFE? Leokadia Oręziak, Przegląd nr 1, 8 stycznia 2012 r., str. 12-16.
Według autorki, z powodu OFE do końca 2011 r. powstało aż 17,2% PKB długu publicznego. Właśnie po to, by pokryć ten ubytek wydatków budżetowych i utrzymać OFE, rząd podnosi wiek emerytalny.
artykuł
dane Ministerstwa Finansów
- Niemieckie kraje Federacji - na przekór kryzysowi? - dr Marta Gotz, Instytut Zachodni w Poznaniu
więcej
- Stanowiony i spontaniczny ład gospodarczy w procesie rynkowej transformacji systemowej - przesłanki teoretyczne - prof. Piotr Pysz, WSFIZ Białystok
artykuł
- Samorząd i przedsiębiorczość lokalna w kontekście makrowikinomii - artykuł prof . Elżbiety Mączyńskiej na Forum Debaty Publicznej "Samorząd Terytorialny Polski" "Samorządność filarem kapitału społecznego" zorganizowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 29 lutego 2012 r.
więcej
- Zarządzanie wartością firmy: pot, spryt i bezpieczeństwo gotówkowe. Rozmowa z dr. Andrzejem Szablewskim
- Refleksje wokół książki "Przez ciekawe czasy. Rozmowy Pawła Kozłowskiego ze Zdzisławem Sadowskim", Elżbieta Mączyńska, Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie, Zeszyt 1-4, Tom V, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Ciechanów 2011, str. 187 - 193.
okładka
artykuł
- Kryzys globalny (zagrożenie i szansa). Społeczny neo-darwinizm albo ekohumanizm/win-win, Lesław Michnowski
- Unia fiskalna jest największą szansą i największym zagrożeniem dla strefy euro - pisze prof. Cezary Wójcik z SGH i PAN w artykule "Unia fiskalna - o co w tym chodzi"
- Kontrowersyjne dzieje szwedzkiego „socjalizmu”, dr Sławomir Czech, Katedra Ekonomii Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Global Economy Challenges of the 21 st Century, edited by Sławomir I. Bukowski, Technical University of Radom, Publishing Office, 2010 r. Chapter 2, pages 26-41: Economics and a civilizational breakthrough: Open Questions - Elżbieta Mączyńska cover
article
- The World Economy: Contemporary Challenges, edited by Irena K. Hejduk, Wiesław M. Grudzewski, Difin, Warsaw 2011 - Elżbieta Mączyńska "Punctuated Equilibrium, Economy of Impermanence, Economics and Economic Order"
cover
article
- O potrzebie budowy zintegrowanego krajowego systemu Informacji naukowo-technicznej (KSINT), Jerzy Kisielnicki, Rocznik Naukowy Wydziału Zarządzania w Ciechanowie (WSM) 2011, tom V, zeszyt 1-4.
- tabele
- rysunek
- Wacław Skrzywan (1898-1956), Alojzy Czech
- Nadwiślański neoliberalizm, Z prof. Grzegorzem W. Kołodką rozmawia Roman Mańka, Gazeta Finansowa, 23 grudnia 2011 - 5 stycznia 2012
- Opinia BCC do projektu ustawy budżetowej na 2012 rok, Stanisław Gomułka, Janusz Zieliński
- Stanisław Gomułka: Moje subiektywne oceny punktowe propozycji programowych partii politycznych oraz Kościoła Katolickiego w Polsce, 10. XII. 2011.
- Wyzwania współczesności a marketing, 33. numer Forum - Biuletyn Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Leszek Żabiński
- Skutki kryzysu: recesja czy tylko spowolnienie?, PID, Włodzimierz Wąsowicz
- Vox populi, vox Dei, XV Festiwalu Nauki (2011), Lech Jaczynowski
- Perspektywy Unii Europejskiej i euro, Stanisław Rudolf
- Artykuły z serwisu naukowego Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH – PraktycznaTeoria.pl
- Prezentacja wystąpienia panelowego Lesława Michnowskiego pt: Mądrość wirtualnie wspomagana jako podstawowy warunek trwałości rozwoju, podczas Ogólnokrajowej konferencji naukowej nt: Wirtualizacja: problemy, wyzwania, skutki, zorganizowanej przez Centrum Badań Ewaluacyjnych i Prognostycznych Akademii Leona Koźmińskiego, w dniach 17 – 18 października 2011 r.
- Kryzys finansowy a polityka wynagradzania menedżerów, Piotr Urbanek (4.11.2011)
- Istotny krok w dobrym
kierunku, ekonomista BCC, prof. Stanisław Gomułka (27.10.2011)
- Neoliberalism, World Crisis, and The New Pragmatism, Grzegorz W. Kolodko, www.europeanfinancialreview.com (20.10.2011)
- Mieszkanie i warunki mieszkaniowe jako wyznacznik procesów demograficznych – Polska na tle powojennej Europy Zachodniej, Maciej Cesarski (w:) Współczesne problemy demograficzne – rzeczywistość i mity. Ujecie krajowe, regionalne i globalne, red. nauk. J. Osiński, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2011, s. 121-142.
- Neoliberalism, World Crisis, and The New Pragmatism, Grzegorz W. Kolodko, www.europeanfinancialreview.com (20.10.2011)
- XX. Seminarium „Społecznej Gospodarki Rynkowej i Integracji Europejskiej” - Vlotho 2011 (17.10.2011)
- Czy służba zdrowia jest uleczalna? Jaka medycyna się opłaca? dr Szczęsny Zygmunt Górski (17.10.2011)
Biogram autora
- Obecny kryzys światowy. Potrzeba dogłębnych refom instytucji finansowych i walutowych. Maurice Allais - tłumaczenie tekstu przez dr Szczęsnego Zygmunta Górskiego (17.10.2011).
- Prof.
Kołodko London School of Economics lecture on „Truth, Errors, and Lies:
Politics and Economics in a Volatile World”, LSE, October 13th, 2011
- Prezentacja referatu pt: Obecny kryzys: istota, przezwyciężanie, Ujęcie cybernetyczne, podczas Konwersatorium "O lepszą Polskę" przy Polskim Lobby Przemysłowe im Eugeniusz Kwiatkowskiego, w dn. 13 października 2011 r. w Warszawie.
- Powojenne odszkodowania polski wobec zachodu (część I), dr Ryszard Ślązak (10.10.2011)
- Czy Twój fundusz mówi Ci prawdę?, Jarosław Supłacz (07.10.2011)
- Po VIII Kongresie Ekonomistów Polskich (prekolaudacja VIII - przed Kongresem IX), Antoni Rogucki (03.10.2011)
- Feministyczna ekonomia – po co i dla kogo? Ewa Rumińska-Zimny (03.10.2011)
- Recepta na uporządkowanie i uczytelnienie wiedzy o cenach oraz wartościach nieruchomości stanowiących podstawę opłat publicznych, Tomasz Kotrasioski, Wojciech Nurek (03.10.2012)
- Prof. Andrzej Barczak: budowa elektrowni węglowej przez Kompanię to dobry pomysł (15.09.2011)
- Szczęsny Zygmunt Górski, Czy służba zdrowia jest uleczalna? Jaka medycyna się opłaca?, Biogram
- Maurice Allais, Obecny kryzys światowy. Potrzeba dogłębnych reform instytucji finansowych i walutowych
- Elżbieta Mączyńska, Die Dysfunktion der Bemessung des Geschaftswerts und der Ergebnisse wirtschaftlichen Handelns, Osteuropa-Wirtschaft, 56. Jhg. 1-2/2011
- Artykuły i profil prof.Grzegorza Kołodko na www.economonitor.com
- Stanisław Gomułka, Forum Ekonomiczne w Krynicy, 9 wrzesień 2011, wystąpienie w panelu Stanisława Kluzy, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce.
- Stanisław Gomułka, Forum Ekonomiczne w Krynicy, 9-ty września 2011, wystąpienie w panelu Marka Belki, Prezesa NBP.
- Kryzys globalny: integracja działań dla wspólnego dobra, Lesław Michnowski, Res Humana 4/2011
- 20 pytań do ... prof. Stanisława Gomułki, Forbes, wrzesień 2011.
- Co z drugą falą kryzysu?, Cezary Wojcik, rp.pl (25.08.2011)
- Globalny kryzys i przymusowe niedemokratyczne przywództwo, Janusz Jankowiak
- Die Dysfunktion der Bemessung des Geschäftswerts und der Ergebnisse wirtschaftilchen Handelns, Elżbieta Mączyńska, Osteuropa-Wirtschaft, 56.Jhg.,1-2/2011
- Neuaufstellung oder Erweiterung der Ökonomie? – Ein Tagungsbericht, prof. Piotr Pysz, Orientierungen zur Wirtschafts- und Gesellschaftspolitik" nr. 3/2011
- Słowo o zaufaniu i ograniczonej racjonalności rynków finansowych, Sławomir Czech, Katedra Ekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
- Truth, Errors and Lies, Interview with Professor Grzegorz W. Kolodko, World Economy 2011
- Manipulacje giełdowe: od fałszywych informacji do nadużyć i przestępstw, Włodzimierz Wąsowski, Corporate Governance nr 2/2011
- Globalny kryzys i przymusowe niedemokratyczne przywództwo, Janusz Jankowiak
- Teorie ładu gospodarczego a nowy model rynku , Prof. dr. hab. Piotr Pysz
Wyższa Szkoła finansów i Zarządzania w Białymstoku, Fachhochschule für Wirtschaft und Technik Vechta, Referat na XXI Konferencję Naukową Wspólnej Komisji Ekonomistów Polskiej Akademii Nauk i Rosyjskiej Akademii Nauk , Warszawa, 27-28 czerwca 2011 r.
- Czy służba zdrowia jest uleczalna ? Jaka medycyna się opłaca? Tekst jest znacznie poszerzonym streszczeniem artykułu „Nasza medycyna alarmowa”, opublikowanego w książce Ozimek E. red. „Zdrowie – dobro wspólne”.
- Państwo europejskie w układzie procesów globalizacyjnych, dr Artur Roland Kozłowski, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
- Zadania edukacyjne dla przyjaznej i solidarnej Europy w świetle społeczno – politycznych i gospodarczych konfliktów. (Dotyczy Europy Środkowo – Wschodniej), Zbigniew Wilkiewicz
- Referat na XXI Konferencję Naukową Wspólnej Komisji Ekonomistów Polskiej Akademii Nauk i Rosyjskiej Akademii Nauk na temat: Wyzwania dla Polski i Rosji wobec światowych zmian modelu gospodarki rynkowej, Warszawa, 27-28 czerwca 2011 r., prof. Elżbieta Mączyńska
- wersja rosyjska
- Narzucone doradztwo prywatyzacyjne, dr Ryszard Ślązak
- Powojenne odszkodowania polski wobec zachodu, dr Ryszard Ślązak
- - Raport Polskiego Lobby Przemysłowego: przyczyny i konsekwencje globalnego kryzysu finansowo gospodarczego i jego przejawy w Polsce.
- Sprostowanie do ww Raportu
-
Informacja o Konferencji Polskiego Lobby Przemysłowego (w dniu 15
czerwca 2011 r.) poświęconej globalnemu kryzysowi
finansowo-gospodarczemu
- Prezentacja wystąpienia panelowego Lesława Mchnowskiego podczas Ogólnopolskiej Konferencji poświęconą Globalnemu kryzysowi finansowo-gospodarczemu,. zorganizowanej przez Polskie Lobby Przemysłowe im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Komitet Naukowo-Techniczny Polityki Techniczno-Gospodarczej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, w dn 15 czerwca 2011 r. w Warszawie.
- List Stowarzyszenia Forum Społeczeństwo Informacyjne Trwałego Rozwoju do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z prośbą o objęcie patronatem proponowanych działań na rzecz stworzenia informacyjnych podstaw polityki i gospodarki trwałego rozwoju (sustainable development) dla polskiej, europejskiej i światowej społeczności.
- załącznik
- Odpowiedź z Kancelarii Prezydenta RP
- Dokąd ewoluuje osobowo i osobowościowo współczesny, globalny człowiek?, Prof. dr hab. Wojciech Pomykało
- wersja angielska
- wersja rosyjska
- Prof. Andrzej Barczak: nie wstrzymywać prywatyzacji JSW, wnp.pl (Jerzy Dudała, 01.06.2011)
- Spór o deficyt, Stefan Kawalec, Agata Miśkowiec, Rzeczpospolita.pl (27.05.2011)
- O głównych celach dostosowań fiskalnych i możliwych sposobach ich realizacji w perspektywie średniookresowej i długofalowej, Stanisław Gomułka, BRE-CASE seminarium (26.05.2011)
- Węzeł polski. Bariery rozwoju z perspektywy ekonomicznej i psychologicznej, Paweł Kozłowski (w:) Kozłowski P. (red. naukowa), Węzeł polski. Bariery rozwoju z perspektywy ekonomicznej i psychologicznej,Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 2011
- Wystąpienie w dyskusji nt: „Partie i relacje międzypartyjne podstawą zdrowej demokracji i dobrego rządzenia”. Lesław Michnowski, Członek Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Klub Dobro Wspólne Ponad Podziałami przy Instytucie Lecha Wałęsy, 20 Maja 2011 r., Warszawa.
- Animal spirits w transformacji polskiej, Tadeusz Kowalik (w:) Kozłowski P. (red. naukowa), Węzeł polski. Bariery rozwoju z perspektywy ekonomicznej i psychologicznej,Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 2011
- Czy w wyniku kryzysu finansowego ekonomia otworzy się bardziej na psychologię?, Andrzej Wojtyna (w:) Kozłowski P. (red. naukowa), Węzeł polski. Bariery rozwoju z perspektywy ekonomicznej i psychologicznej,Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Psychologii PAN, Warszawa 2011
- Program konwergencji - Rzeczpospolita Polska, Warszawa 2011
- Negacja państwa i więzi pokoleniowych jak podstawa ideologii OFE, Prof. zw. Leokadia Oręziak
Katedra Finansów Międzynarodowych, SGH - wystąpienie w trakcie seminarium zorganizowanego przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN „Międzygeneracyjny podział bieżącego PKB jako podstawa konstrukcji systemu emerytalnego” – 28 kwietnia 2011 r. Sala Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica w Warszawie
- 7 lat w Unii – bilans oczami ekspertów, Ocenia profesor Stanisław Gomułka, Monitorujący Komitet BCC (21.04.2011)
- Prezentacja referatu Lesława Michnowskiego pt: Społeczno-informacyjne uwarunkowania zapobieżenia globalnej katastrofie, wprowadzającego do debaty na temat istoty i metod przezwyciężania obecnego kryzysu, podczas jubileuszowego spotkania z okazji 18 lat Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusz Kwiatkowskiego, w dn. 26 marca 2011 r., w Warszawie.
- Gdy sługa staje się panem. Czyli dysfunkcje pomiaru wartości biznesu i wyników działalności gospodarczej, Elżbieta Mączyńska - artykuł przygotowany na 12 Międzynarodową Konferencję "Zarządzanie Finansami - Doświadczenia i perspektywy globalizacji". Organizatorzy: Katedra Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Uniwersytet Szczeciński.
- 20 pytań do ... Grzegorza W. Kołodki (FORBES, kwiecień 2011)
- Zawód doradca. Rozmowa z prof. Stanisławem Gomułką, zwycięzcą rankingu ekonomistów.
cz. 1 , cz. 2
- Andrzej Dryszel: Kto stoi za OFE? Przegląd 10/2011
- Rozmowa Gazety Bankowej z prof. Stanisławem Gomułką (10.03.2011)
- Prawdziwa lekcja z Chile dla Polski, Jan Krzysztof Bielecki (11.03.2011)
- OFE, czy to przypadkiem nie złudny element systemu kapitałowego oraz gwarant bezpieczeństwa przyszłych emerytów ?, Prof. zw. dr hab. Tomasz Michalski
- „Polski system emerytalny” co to za konstrukcja, gdzie i co poprawiać?, Prof. zw. dr hab. Tomasz Michalski
- Niebezpieczne nieporozumienia w sprawach nauki, prof. Andrzej Walick, Przegląd Nr 7/2011
- V Forum Finansowe, Raport: Reforma reformy emerytalnej, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (luty 2011)
- Prof. Leokadia Oręziak: Jak wprowadzano w Polsce OFE, Przegląd NR 8 / 28.02.2011r.
- Wielka deregulacja - domkniecie „Pakietu Szejnfelda” Komunikat Biura Adama Szejnfelda Posła na Sejm RP (25.02.2011r.)
- Oszczędności i kryzys cywilizacyjny. Otwarte pytania, prof. E. Mączyńska, wersja rosyjska
- Stanowisko grupy ekonomistów z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego dotyczące reformy OFE
- Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych
- Obligacje emerytalne jako metoda złagodzenia napięć w finansach publicznych, Stanisław Kawalec (14.02.2011)
- Stanowisko BCC do projektu ustawy dotyczącej OFE, Stanisław Gomułka (Konferencja OPZZ dotycząca OFE : 14 II 2011)
- Uczmy się na cudzych błędach, Z profesorem Andrzejem Sławińskim rozmawia Jan Bazyl Lipszyc, wnp.pl
- Czy emerytury zależą od "iluminacji" dr Grabowskiego?, prof. Andrzej Wojtyna o OFE, Gazeta Wyborcza
- Bielecki nie wykorzystał lekcji z Izby Gmin, prof. Andrzej Wojtyna o OFE, Gazeta Wyborcza
- Publikacje zawierające dorobek V Kongresu Obywatelskiego, Polskie Forum Obywatelskie
- Efekty przesunięcia części składki emerytalnej na całkowity dług publiczny, Stanisław Gomułka (05.02.2011)
- OFE... czy emerytura?, dr Jacek Rembiszewski
- Podatków ruch między regionami, Leszek Jerzy Jasiński
- Apel przeciw rządowej propozycji zmian w systemie emerytalnym, Fundacja FOR
- Uważajcie na obietnice, (nie)Święci Mikołajowie, Leszek Balcerowicz, Gazeta.pl (29.01.2011)
-
- OFE: non possumus i kompromis, Janusz Jankowiak
- Z problematyki mieszkaniowo-osadniczych atutów i słabości współczesnej europejskiej cywilizacji zachodniej - Maciej Cesarski.
- Mieszkalnictwo społeczne a kryzysy gospodarcze XX i XXI w. - Maciej Cesarski
- Global governance and information for the world society’s sustainable development, DIALOGUE AND UNIVERSALISM No. 11–12/2010, Lesław Michnowski
Tekst opublikowany również na stronach Klubu Rzymskiego.
- Reforma OFE: gra podatnika z emerytem i rządzących teraz z rządzącymi w przyszłości - dr Stanisław Gomułka.
- dr P. Masiukiewicz - Post-Crisis Changes of Trust in Poland and in the World
- Wkład Pana płk. w st. spocz. prof. dr. hab. Antoniego Roguckiego w rozwój myśli obronno-ekonomicznej w Polsce, Prof. dr hab. Janusz Płaczek
- Potrzeba reform jest permanentna!, Rozmowa Stanisław Gomułka – Roman Mańka, zastępca RN Gazety Finansowej, 16 grudzień 2010
- Nasz i Mój Profesor Antoni Rogucki, dr inż. Andrzej Muszyński
- Amalteiści i neo-malthuzjanie – dwie wizje rozwoju. Witold Kwaśnicki, Instytut Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Wrocławski.
- Rządy prawa a rozwój gospodarczy. Witold Kwaśnicki, Instytut Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Wrocławski.
- Subsydiowanie rolnictwa – spojrzenie liberała. Witold Kwaśnicki, Instytut Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Wrocławski.
- Kryzys gospodarczy a kryzys ekonomii jako nauki, prof. zw. dr hab. Bogusław Fiedor, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
- Rada Monitorująca DGP ocenia rząd na jedynkę, Dziennik Gazeta Prawna (30.11.2010)
- Zmiany są konieczne, ale bez naruszania istoty nowego systemu emerytalnego, dr Marek Szczepański,Katedry Nauk Ekonomicznych Politechniki Poznańskiej.
- Nobel 2010, czyli badania rynku z frykcjami, Leszek Jerzy Jasiński (Nowe Życie Gospodarcze 11/2010)
- W stulecie urodzin Kazimierza Secomskiego, Zdzisław Sadowski (23.11.2010)
- Geschichte und Kultur als Einflussfaktorenauf die Transformation in Russland und Osteuropa, Prof. Dr. Piotr Pysz, Hochschule für Finanzen und Management in Białystok
- Notatka ze spotkania w Departamencie Rachunkowości Ministerstwa Finansów w dniu 9 listopada 2010 r.na temat zmian w organizacji księgowości polskich spółek-córek korporacji międzynarodowych (09.11.2010)
- Poland and its unused potential, prof. E. Mączyńska, Polish Market listopad 2010
- Rząd będzie zmuszony do reform. Z prof. Stanisławem Gomułką Rozmawia Franciszek Tyszka, Super Express (29.10.2010)
- Zakładowe systemy emerytalne jako element społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, Marek Szczepański, Politechnika Poznańska, Katedra Nauk Ekonomicznych
- Imaging the ideal polish pension system, Marek Szczepański, Politechnika Poznańska, Katedra Nauk Ekonomicznych
- Okładka książki prof. Kołodko pt. "Wędrujący Świat" w wersji amerykańskiej
- Nierówności społeczne a wzrost gospodarczy, dr Władysława Jastrzębska, Katedra Teorii Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych.
- Program stabilizacyjno-ratunkowy finansów publicznych, Monitorujący Komitet BCC (2010-10-18)
- Zapraszamy do zapoznania się z już XIX numerem Liberate!
- Musztarda przed obiadem, z Tadeuszem Kowalikiem rozmawiają Edward Chudziński, Paweł Kozłowski, Filip Ratkowski
- The Bail-Out! Positive Political Economics of Greek-type Crises in the EMU, Christian Fahrholz, Cezary Wójcik, CESifo Working Papers September 2010
- Is Asia on the edge?, Journal of Regulation Risk North Asia Volume II
- Matematyka na usługach mikroekonomii, K. Malaga (wrzesień 2010 r.)
- Dylematy współczesnej teorii wzrostu gospodarczego, K. Malaga (21.05.2010 r.)
- Ekonomiści o współczesnych problemach gospodarczych, Sprawozdanie z V Ogólnokrajowej Konferencji Naukowej nt. „Ekonomiści o współczesnych problemach gospodarczych”, dr Ewa Badzińska i dr Małgorzata Gajowiak, Poznań 2010
- Prezentacja referatu pt. Backcasting w projektowaniu strategii Sustainable Development na V KONFERENCJI NAUKOWEJ: Zrównoważony Rozwój Teoria i praktyka, zorganizowanej przez WYDZIAŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA POLITECHNIKI LUBELSKIEJ, 19-22 września 2010, w Lublinie - Lesław Michnowski (28.09.2010)
- XIX Konferencja dot. standardów wyceny przedsiębiorstw. Uwagi dotyczące wyceny przedsiębiorstw i nieruchomości - Wacław Baranowski (27.09.2010)
- Prof. Stanisław Gomułka: Historyk i lingwista pouczają ekonomistów, Super Express (18.09.2010 r.)
- Herman: Akademickie bankructwo, czyli kupowanie odpustów, Andrzej Herman, Dziennik Gazeta Prawna (03.09.2010 r.)
- W poszukiwaniu idei dla Polski czyli 20 lat Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, dr Jan Szomburg, Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, inicjator i organizator Polskiego Forum Obywatelskiego
- Die Ökonomie und der zivilisatorische Umbruch, Elżbieta Mączyńska
- Nieruchomości jako wyznacznik trendów rozwoju regionalnego i globalnego, Elżbieta Mączyńska, MAZOWSZE Studia Regionalne nr 4/2010
- Kapitalizm a Społeczna Gospodarka Rynkowa: Dwie Sprzeczne Koncepcje, Kapitlismus und Soziale Marktwirtsschaft: Zwei Unvereinbare Konzepte, Horst Friedrich Wunsche, Rada Naukowa PTE, Zeszyt Naukowy nr 4/2002
- Sonia Termion pyta, Stanisław Gomułka odpowiada, 25-ty sierpień 2010, Dział Opinie, Fakt
- How to overcome the EU- and global- crisis? Lesław Michnowski - tekst opublikowany m.in. przez Klub Rzymski <link do strony www.clubofrome.at>
- Ekonomia
a przełom cywilizacyjny. Pytania otwarte, prof. E. Mączyńska, tekst
opublikowany w: Studia Ekonomiczne, INE PAN /2009. nr 3-4
- Minsky’s ‘induced investment and business cycles’, Jan Toporowski, Cambridge Journal of Economics
- Excess Capital and Liquidity Management, Jan Toporowski, Economics Department, School of Oriental and African Studies, University of London and the Research Centre for the History and Methodology of Economics, University of Amsterdam
- “Enforced Indebtedness” And Capital Adequacy Requirements, Jan Toporowski, The Levy Economics Institute of Bard College
- The Kalecki-Steindl Theory Of Financial Fragility, Jan Toporowski, SOAS University of London, and the Research Centre for the History and Methodology of Economics, University of Amsterdam
- Przedmowa Profesora Tadeusza Kowalika do książki pt. Stanisław Gomułka i transformacja polska. Dokumenty i analizy 1968-1989, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2010
- Sprawiedliwość społeczna a nowy ład społeczny, Tadeusz Kowalik (Opublikowano w: Trybunał Konstytucyjny, 2010, Podstawowe założenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa) (03.08.2010)
- Więcej dialogu, dostatek monologów - wywiad z przewodniczącym Klubu Romanem Malinowskim, Fundacja - Instytut Lecha Wałęsy
- Upolitycznione założenia do budżetu, prof. Stanisław Gomułka,główny ekonomista Business Centre Club (14.07.2010)
- "Jedno okienko" - dla przedsiębiorców czy biurokracji?, Marek Misiak, Andrzej Muszyński (lipiec 2010 r.)
- Za mało Determinacji, Stanowisko BCC W Sprawie Projektu Ustawy O Zmianie Ustawy O Finansach Publicznych (06.07.2010)
- Raport na temat wpływu przygotowań i organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 na gospodarkę Polski przygotowany na zlecenie spółki celowej Ministra Sportu i Turystyki, PL.2012 Sp. z o.o.(05.07.2010)
- Co z OFE ? Dlaczego brak merytorycznej dyskusji ? Emerytury bez rynku kapitałowego zanikną !, dr Jacek Rembiszewski (02.07.2010)
- Prognozy makroekonomiczne po I kwartale 2010, Nowe Życie Gospodarcze, nr 2/6, czerwiec 2010.
- Kultura informacyjna w przezwyciężaniu kryzysu globalnego, Lesław Michnowski - tekst przyjęty do druku w książce Komitetu Prognoz PAN pt. „Człowiek Europejski – korzenie i droga” (22.06.2010)
- 7 Program Ramowy szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw, Uniwersytecki Ośrodek Transferu Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (02.06.2010)
- Arogancja i manipulacja MF, prof. Stanisław Gomułka, Business Centre Club (24.05.2010)
- Transformacja polska 1989-2009, pod. red. prof. Stanisława Owsiaka, Konferencja na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, referat prof. Stanisława Gomułki (26.01.2010)
- Neoliberalizm i światowy kryzys gospodarczy, prof. Grzegorz W. Kołodko, Ekonomista nr 1/2010 (10.05.2010)
- blog prof. Grzegorza W. Kołodki
- Kwestia własnościowa w transformacji systemowej, Dr hab. S. Ryszard Domański, SGH, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN (04.05.2010)
- Wywiad Stanisława Gomułki dla obserwatora finansowego, pyta Ryszard Holzer (28.04.2010)
- Dane GUS nie tak optymistyczne - komentuje dla BBC prof. Stanisław Gomułka (26.04.2010)
- Ile prezydenta w gospodarce, prof. Stanisław Gomułka, www.obserwatorfinansowy.pl (14.04.2010)
- Władztwo korporacyjne w "gospodarce cienia", Włodzimierz Wąsowski, Przegląd Corporate Governance 1 (21) 2010
- Economics
and the Civilization Breakthrough: Open Questions, Prof. Elżbieta
Mączyńska President of the Polish Economic Society, paper published in:
Studia Ekonomiczne, INE PAN /2009. no. 3-4, pp. 137-156
- Wspomnienie o skoku w rynek, Waldemar Kuczyński, Miesięcznik Finansowy Bank nr 2/2010
- Musimy zachować rozsądek, rozmowa z profesor Elżbietą Mączyńską, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Gazeta Bankowa (kwiecień 2010)
- Stopa procentowa jako narzędzie podziału i strategii gospodarczej, prof. dr hab. S. Ryszard Domański, Katedra Polityki Pieniężnej SGH
- Ekonomika ery zmian klimatycznych, Lesław Michnowski (tekst opublikowany w „Transformacje”, nr 1-2 (64-65) 2010, oraz przyjęty do druku w Wydawnictwie UKSW i Wszechnicy Mazurskiej) (26.03.2010)
- Integralny charakter systemu emerytalnego w Polsce, Marek Góra, Forum Obywatelskiego Rozwoju
- Wywiad ze Stanisławem Gomułką. Pytania zadaje Paulina Nowosielska, Dziennik – Gazeta Prawna (22.03.2010)
- Legitymizacja władzy i ograniczenia „słabej” merytokracji, Krzysztof Jasiecki, IFiS PAN (17.03.2010)
- Liberte! Głos Wolny, Wolność Ubezpieczający, numer 14 (17.03.2010)
- Stopa procentowa jako narzędzie podziału i strategii gospodarczej, S. Ryszard Domański (12.03.2010)
- Neoliberalizm i światowy kryzys gospodarczy, Grzegorz W. Kołodko, Ekonomista nr 1/2010 (12.03.2010)
- Strefa euro - wersja 2.0, Barbara Karbownik (19.02.2010)
- Konferencja Komitetu Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN, Lech Jaczynowski (19.02.2010)
- Spętana Akademia. Polska Akademia Nauk w dokumentach władz PRL, (wstęp z tomu 1)
- O prawdziwych miarach pieniądza, biznesu i życia. Powiedz „Dosyć!” zanim nie będzie za późno!, prof. Elżbieta Mączyńska (08.02.2010)
- Reformy w czasie przyszłym niedokonanym, prof. Stanisław Gomułka, www.obserwatorfinansowy.pl (02.02.2010)
- Wywiad z prof. Stanisławem Gomułką przeprowadzony przez red. Grzegorza Osieckiego, Gazeta Prawna 01.02.2010
- Optymalizacja podatkowa a oszustwa podatkowe, Włodzimierz Wąsowski, Przegląd Corporate Governance (nr 4 (20) 2009)
- Czy faktycznie już po kryzysie?, prof. Tadeusz Kowalik, Klub Twórców Ekorozwoju przy LTN-K(12.01.10)
- W pętach ekonomicznej mitologii - wywiad z prof. Jerzym Żyżyńskim Wydział Zarządzania UW przeprowadzony przez red. Małgorzatę Goss, Nasz Dziennik 2-3.01,2009 (08.01.2010)
- Droga wyjścia dla zmian w nowym systemie emerytalnym w zakresie OFE, prof. dr hab. Marek Góra, dr Agnieszka Chłoń Domińczak, dr Maciej Bukowski (4.01.2010)
- Strategia Financial Stability Board wychodzenia z globalnego kryzysu finansowego -dr hab. Jan K. Solarz (11.12.2009)
- Nadchodzi siwa fala - dr n.ek. Jacek Rembiszewski (24.11.2009)
- Wywiad z Profesorem Stanisławem Gomułką – o funcie, brytyjskich sentymentach i mili kwadratowej (06.11.2009)
- Kryzys: skuteczna, ale kosztowna, metoda uzdrawiania systemu finansowego, Włodzimierz Wąsowski Dyrektor Pionu Finansowego Zarząd PKiN Sp. z o.o, 3 (19) 2009 Przegląd Corporate Governance.
- Idziemy śladem Węgrów, prof. Stanisław Gomułka, BUSINESSMAN.PL (26.10.2009)
- Dbamy o banki i ich klientów, wywiad z dr. Krzysztofem Markowskim, Nowe Życie Gospodarcze (nr 19-20, 25.10.2009 r.)
- Raport na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej, Narodowy Bank Polski, Warszawa 2009 - wersja angielska.
- Referat prof. Elżbiety Mączyńskiej wygłoszony podczas XIX Konferencji Naukowej Wspólnej Komisji Ekonomistów PAN i RAN, pt. "Państwo i gospodarka w Polsce i w Rosji: lekcje XX i perspektywy XXI wieku", - wersja rosyjskojęzykowa (15.10.2009 r.)
- Globalny kryzys tworzy również szanse, Sławomir Lipiński, Serwis informacyjny NBP (08.10.2009 r.)
- Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na stronie organizacji NESTA (National Endowment for Science, Technology and the Arts) zajmującej się propagowaniem innowacyjnych rozwiązań (08.10.2009 r.)
- Metoda Wałęsy - zmian globalnych, Jan D. Antoszkiewicz (07.10.2009 r.)
- Ecohumanism as a Developmental Crossing, Lesław Michnowski (07.10.2009 r.)
- Biznesmeni i politycy, Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze Nr 17-18 (01.10.2009 r.)
- Między Paryżem a Pittsburghiem, prof. Grzegorz W. Kołodko, Rzeczpospolita (24.09.2009 r.)
- Mechanizm funkcjonowania gospodarki, przyjmowany przez H. Minsky’ego, prof. nadzw. dr hab. Jarosław Mielcarek (24.09.2009 r.)
- Co dalej z euro? Czyli o podstawach dobrej strategii integracji, Dr Cezary Wójcik, Rzeczpospolita (23.09.2009 r.)
- Ciekawe forum, jeszcze ciekawsze czasy, prof. Grzegorz W. Kołodko, Rzeczpospolita (18.09.2009 r.)
- Wywiad z Prof. Stanisławem Gomułką udzielony Monitorowi Unii Europejskiej (03.09.2009)
- Liderzy na niepogodę, Irena Dryll, Nowe Życie Gospodarcze nr 13-14/2009 (28.08.2009 r.)
- Jak zarobić na kryzysie?, Agnieszka Witkowicz, Aleksander Daukszewicz, TOK FM, Gazeta.pl (27.08.2009 r.)
- Dokąd zmierza ekonomia?, Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 2008/2; w dyskusji prowadzonej przez prof. Andrzeja Hermana udział biorą prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prof. zw. dr hab. Maria Jarosz, prof. zw. dr hab. Leszek Kubicki, prof. zw. dr hab. Marcin Kula, prof. zw. dr hab. Władysław Szymański (27.08.2009 r.)
- Dokąd zmierza świat, Piotr Stefaniak, www.pi.gov.pl (26.08.2009 r.)
- Antykryzysowa encyklika „Caritas in veritate” - „Miłość w prawdzie” Ojca Świętego Benedykta XVI - Lesław Michnowski (05.08.2009 r.)
- Problemy
kryzysu cywilizacyjnego w encyklice „Caritas in veritate" Benedykta XVI. Od "cywilizacji śmierci" do "cywilizacji miłości" - Lesław Michnowski (05.08.2009 r.)
- Kryzys polityki polskiego rządu, prof. Grzegorz W. Kołodko, Rzeczpospolita (04.08.2009 r.)
- Skrócony zapis z dyskusji na temat książki prof. Marii Jarosz pt. „Obyś żył w ciekawych czasach” (30.07.2009 r.)
- W kierunku przedsiębiorczości innowacyjnej – działania Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii Uniwersytety Warszawskiego w ramach sieci Enterprise Europe Network (17.07.2009 r.)
- Sympozjum na temat uwarunkowań i kierunków rozwoju ziemi ciechanowskiej - pełna relacja ukaże się w Roczniku Naukowym Wydziału Zarządzania w Ciechanowie (WSM) 1-2 (III) 2009, s. 139-142. Zdjęcie z konferencji.
- Ranking prognostów Borowskiego: Odwróć tabele, resort finansów na czele, Marek Borowski, b. minister finansów, Gazeta Wyborcza wydanie internetowe (02.06.2009 r.)
- Koniunktura w gospodarce polskiej w II kwartale 2009, Elżbieta Adamowicz, Joanna Klimkowska, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (01.05.2009r.)
- Wywiad z prof. Stanisławem Gomułką nt. deficytu budżetowego, gazeta FAKT (19.05.2009 r.)
- Czy kryteria fiskalne z Maastricht są poprawne? Pod Lupą Makroekonomii, Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze nr 9/2009r.
- Uwagi do wykonania budżetu na rok 2009 po I kwartale, prof. Stanisław Gomułka (06.05.2009 r.)
- Market economy needs to run budgetary deficits, prof. K. Laski (28.04.2009 r.)
- Szok Przyszedł z Zewnątrz, Wywiad z prof. Stanisławem Gomułką, Iza Dembna, Małgorzata Podniesińska, (27.04.2009 r.)
- Czy MF rzeczywiście kłamie?, prof. Stanisław Gomułka (24.04.2009 r.)
- Niepewność - Raport specjalny, Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze nr 8/2009,
Aneks 1, Aneks 2, Aneks 3
- O niektórych dylematach teorii wzrostu gospodarczego i ekonomii, prof. Krzysztof Malaga (01.04.2009 r.)
- Migotanie racjonalnych oczekiwań ekonomicznych, Jan K. Solarz (marzec 2009)
- My i reszta świata, Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze, nr 6/2009
- Czym jest własnośc intelektualna?, dyskusja redakcyjna Nowego Życia Gospodarczego (15.03.2009 r.)
- Recepty na kryzys, dyskusja redakcyjna Nowego Życia Gospodarczego (15.03.2009 r.)
- Zaklinacze, Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze nr 5/2009 (09.03.2009 r.)
- Newsletter 35, International Economic Association (marzec 2009)
- Ostudźmy emocje!, Marek Misiak, Nowe Życie Gospodarcze nr 4/2009 (23.02.2009 r.)
- Profesor, Adam Cymer, Marcin Makowiecki, Nowe Życie Gospodarcze (22.02.2009 r.)
- Etyka na kryzys, Irena Dryll, Służba Pracownicza nr 2/2009
- Ratujmy "Rynek kapitałowy", Marek Misiak, Andrzej Muszyński (18.02.2009 r.)
- Rynki kapitałowe: wiecej optymizmu - idzie nowe, zarządź zmianą!!, Jacek Rembiszewski (13.02.2009 r.)
- 17 mgnień fortuny, Andrzej Nartowski, Styl 24 (10.02.2009 r.)
- Koniunktura w gospodarce polskiej w I kwartale 2009, Elżbieta Adamowicz, Joanna Klimkowska, Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (06.02.2009 r.)
- Comperative Economics of Entrepreneurship, Tomasz M. Mickiewicz (27.01.2009 r.)
- Mity o gruntach w city, Bartłomiej Kolipiński, Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich (27.01.2009 r.)
- Wypowiedź prof. Jerzego Hausnera dla Gazety Prawnej (06.01.2009)
- Co prezes PiS powinien wiedzieć w sprawie euro, Stanisław Gomułka (05.01.2009 r.)
- System wczesnego ostrzegania przedsiębiorstwa - recepta na kryzys?, dr Paweł Dec, CEO - Magazyn Top Managerów (grudzień 2008 r.)
- W kierunku spójnej strategii - dr Andrzej Muszyński (06.12.2008 r.)
- Czy NBP powinien mieć dominujący wpływ na funkcjonowanie BFG? - prof. Elżbieta Mączyńska, Nowe Życie Gospodarcze (24.11.2008 r.)
- Bezrobocie, Fatum? Dlaczego i jak je wykorzenić? - Jules Gazon (21.11.2008 r.)
- Rozmowa z prof. Stanisławem Gomułką, Dziennik (10.11.2008 r.)
- Strategia rozwoju przedsiębiorczości "Przedsiębiorcza Warszawa" (28.10.2008 r.)
- Tylko spokój może nas uratować..., Marcin Dwórznik, Nowe Życie Gospodarcze (nr 19/2008, 19.10.2008 r.)
- Wywiad z prof. Stanisławą Golinowską w sprawie reformy słuzby zdrowia
- Stanowisko BCC wobec konieczności autokorekty projektu budżetu państwa na 2009 r, w świetle negatywnego wpływu szoków zewnętrznych na gospodarkę Polski.
- Specific and Systemic Causes of the Polish Crisis, 1980-82, Stanisław Gomulka
- Rozmowa z profesorem Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą BCC, Monika Olejnik, Radio ZET (1.10.2008 r.)
- Rzeź nie tylko niewiniątek... TRWA, dr Jacek Rembiszewski
- Opinia Business Centre Club do wstępnego projektu budżetu państwa na rok 2009 (18.09.2008 r.)
- Znany ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego w czołówce profesorów ekonomii w niemieckim obszarze językowym
- Chłodniej, Marek Misiak - skrót artykułu publikowanego w miesięczniku „ Rynek Kapitałowy”, w nr 10/2008, Tabele
- Gospodarka polska w III kwartale 2008 r. - Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, prof. E. Adamowicz, dr J. Klimkowska (sierpień 2008 r.)
- Prof. S. Golinowska, Podział NFZ to pomysł niedobry. Ba, dziś nawet szkodliwy - wypowiedź dla Menedżera Zdrowia, (sierpień 2008 r.)
- Prof. E. Mączyńska, O tych z najwyższej półki - czyli rzecz w sprawie naszego środowiska ekonomicznego, Nowe Życie Gospodarcze nr 14, 27.07.2008 r.
- Prof. E. Mączyńska, Civilization at the Turning Point, Economic and Social Dilemmas, referat przygotowany na Congress of Political Economists International (COPE), 19th Annual Meeting, July 12-19, 2008 New Delhi, India - "THE ECONOMICS OF EDUCATION AND INNOVATION FOR SUSTAINABILITY AND GROWTH? (lipiec 2008 r.)
- Droga do Polski Przedsiębiorczej, Fundacja FOR, Polska Przedsiębiorcza, MillwardBrown SMG/KRC (czerwiec 2008 r.)
- Droga do optymalnego policy-mix - rozmowa ze Sławomirem Skrzypkiem, prezesem NBP, Nowe Życie Gospodarcze, 29.06.2008 r.
- Biegli rewidenci pod kontrolą, Agnieszka Pokojska, gazetprawna.pl (26.06.2008 r.)
- Ład gospodarczy. Pochwała ordo, Elżbieta Mączyńska, referat przygotowany na Jubileusz 85 - lecia urodzin prof. Wacława Wilcznskiego, 20 czerwca 2008 r.
- Misja polskiej ekonomii, Wacław Wilczyński, Nowe Życie Gospodarcze, 15.06.2008 r.
- Presja płacowa grozi wzrostem inflacji - z profesorem Stanisławem Gomułką, głównym ekonomistą Business Centre Club, rozmawiał Jerzy Mosoń, Gazeta Finansowa, czerwiec 2008 r.
- Zarządzanie w warunkach ekonomii niepewności. Systemy wczesnego ostrzegania, Elżbieta Mączyńska - referat przygotowany na konferencję "Nowe koncepcje zarządzania i finansowania rozwoju firm regionu łódzkiego", która odbyła się w oddziale PTE w Łodzi, 19 czerwca 2008 r.
- "On the Information Society and the danger of digital divide" - Krzysztof Malinowski, wystąpienie podczas zagranicznej sesji Hiszpańskiej Królewskiej Akademii Nauk Ekonomicznych i Finansowych, która odbyła się w Warszawie, 12 czerwca 2008 r.
- "Społeczeństwo informacyjne i niebezpieczeństwo cyfrowego podziału" - Krzysztof Malinowski, wystąpienie podczas zagranicznej sesji Hiszpańskiej Królewskiej Akademii Nauk Ekonomicznych i Finansowych, która odbyła się w Warszawie, 12 czerwca 2008 r.
- The Innovation Rate and Kalecki's Theory of Trend, Unemployment and the Business Cycle, Stanisław Gomułka, Adam Ostaszewski, Roy O. Davies
- Ropa zamieni Brazylię w potęgę, Barbara Liberska, Rzeczpospolita, 16-05-2008
- Marek Misiak laureatem Nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Nowe Życie Gospodarcze, 13.04.2008 (nr 7/2008)
- Wielkie zmiany na globalnym rynku, Barbara Liberska, Rzeczpospolita, 22-03-2008
- Węzły gordyjskie XXI wieku - dyskusja redakcyjna, Nowe Życie Gospodarcze, 23/30.03.2008 r. (nr 5/6/2008)
- Nowi partnerzy: Chiny i Ameryka Łacińska, Barbara Liberska, Rzeczpospolita, 10-01-2008
- Ekonomia niepewności a polityka gospodarcza (wyzwania dla ekonomistów), Elżbieta Mączyńska, referat przygotowany na Obchody 60-lecia działalności Oddziału PTE w Katowicach, 17 czerwca 2008 r.
- Prof. Andrzej Barczak: górnictwo nadal tkwi w socjalizmie!,Jerzy Dudała. wnp.pl, 14.01.2008 r.
- Głosy w dyskusji VIII Kongresu Ekonomistów Polskich, 29-30 listopada 2007 r.
- Opinia dotycząca dokumentu Ministeerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod tytułem: "Założenia do ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego w rolnictwie i rybołówstwie", Stanisław Gomułka
- A Simple Mathematical Model of the World Oil Cartel, J. Gomułka, S. Gomułka
- P.Pysz, Die aktuelle ordnungspolitische Diskussion
- dr K. Cichy, prof. K. Malaga, Kapitał ludzki w modelach i teorii wzrostu gospodarczego
- Gospodarka polska w II kwartale 2008, E. Adamowicz, J.Klimkowska
- Gordian knots of the 21st century, Paweł Opala, Krzysztof Rybiński
- Koniec z "konstrukcją cepa" na GPW, Jacek Rembiszewski
- "Zarządzanie bankami w kryzysie. Główne obszary badawcze.", Piotr Masiukiewicz
- "Bez szans na rewolucję" - rozmowa M. Misiaka i J. Palickiego z prof. A. Wernikiem
- "Nie ma złotej recepty" - rozmowa M. Misiaka z W. Misiągiem
- "Między doktryną a wyborcą" - rozmowa M. Misiaka z prof. A. Lipowskim
- M. Misiak, Na marginesie nowej książki Grzegorz Kołodko - "Wędrujący świat"
- Dr U. Skorupska, Propagowanie zasad liberalizmu gospodarczego jako misja Towarzystwa Ekonomicznego w Krakowie
- Prof. J. Kotowicz-Jawor, Adaptacja polskich przedsiębiorstw do rynku Unii Europejskiej - zapowiedź publikacji
- Prof. A. Kukliński, The Individuality of a Scholar and Advancement of Social Science
- Prof. U. Płowiec, Innowacyjność polskiej gospodarki w ocenie uczestników VIII Kongresu Ekonomistów Polskich
- Dr S. Gomulka, Mechanism and sources of world economic growth
- Dr J. Rembiszewski, GPW - stonka już była w... latach pięćdziesiątych (dajcie spokój Ameryce)!!!
- Prof. W.M. Orłowski, Długa droga do cudu
- Dr K. Rybiński, Meaningless Europe?
- Prof. T. Baczko, Integrated micro indicators of innovativeness - new market and public policy institutional solution
- Zatrudnienie ciągle jest istotnym problemem dla gospodarki - wywiad z prof. M. Rockim, e-polityka
- Prof. M. Bryx, O prawie do dachu nad głową - wykład inaugurujący 102 rok akademicki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie w dniu 4.10.2007
- Indie spod znaku liberalizacji, prywatyzacji, globalizacji, Barbara Liberska, Rzeczpospolita, 10-09-2007
- Dr J. Rembiszewski, Rynek kapitałowy - pierwsza czkawka kapitalizmu
- M. Misiak, Transormacja, konwergencja, informacja "Nowe Życie Gospodarcze" nr 19/2007
- "Dylematy studiów ekonomicznych"- wywiad z prof. M. Rockim, "Nowe Życie Gospodarcze", nr 18/2007
- Fragmenty "Wywiadu miesiąca" ze S. Skrzypkiem prezesem NBP, "nasz rynek kapitałowy" nr 9/2007
- Dr S. Gomułka, Mechanizm i źródła wzrostu gospodarczego na świecie
- Rocznicowy wywiad z dr S. Gomułką. Pytania zadaje Bartosz Niedzielski
- Prof. B. Jeliński, Skandynawski model społecznej gospodarki rynkowej
- The Wall Street Journal Polska rozmawia z dr S. Gomułką (27.08.2007 r.)
- Prof. J.K. Solarz, Ekonometria versus ekonomia polityczna
- Komentarz prof. J. Lubińskiego nt. artykułu prof. J. Winieckiego dotyczącego zależności pomiędzy badaniami naukowymi a kondycją ekonomiczną państw
- O pierwszych i ostatnich latach transformacji polskiej gospodarki - wywiad prof. T. Kowalika z dr S. Gomułką
- Dr J. Rembiszewski, Rynek kapitałowy - naczynia połączone
- Prof. H. Dunajewski, Rynek pracy a wzrost gospodarczy we Francji - wystąpienie podczas seminarium naukowego PAN (25 maja 2006 r.)
- M. Misiak, G. Sudzik - Orły i strusie cz. 2
- M. Misiak i G. Sudzik - Orły i strusie
- Prof. A. Wernik, Zamierzenia Pani wicepremier Zyty Gilowskiej
- M. Szczepański - "Wypłata emerytur z II filaru"
- Prof. A. Wernik - Refleksje po uchwaleniu ustawy budzetowej na rok 2007
- M. Misiak - Gospodarka w cieniu polityki
- Dr hab. S.R. Domański, dr hab. J. Żyżyński - Zdanie Ekspertów Sejmowej Komisji Śledczej ds. Przekształceń Własnościowych w polskim sektorze bankowym i funkcjonowania nadzoru bankowego od 1989 do 2005 roku
- Prof. A. Kukliński, Polska jako podmiot myślenia o przyszłości Europy
- Prof. A. Kukliński - Ku kreatywnej Europie XXI wieku - Artykuł dyskusyjny
- Prof. W. Wilczyński - Laudacja na cześć prof. dr. hab. L. Balcerowicza w związku z nadaniem mu tytułu doktora honoris causa Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
- Dyskryminacyjne Modele Predykcji Bankructwa Przedsiębiorstw - Elżbieta Mączyńska, Maciej Zawadzki, Ekonomista 6/2006 (fragmenty artykułu)
- Nasze bezrobocie naturalne, Waldemar Kuczyński, Gazeta Wyborcza (06.06.2003 r.)
- Czy Polska zbiedniała?, Waldemar Kuczyński, Ucho igielne - dodatek do Tygodnika Powszechnego (22-25.08.2005 r.)
- Krótki kurs historii transformacji, Waldemar Kuczyński, Rzeczpospolita (08.11.2003 r.)
- Społeczna gospodarka rynkowa - zdradzony rodowód, Waldemar Kuczyński (09.08.2000 r.)
- Państwo wobec wyzwań współczesności, Waldemar Kuczyński
- Do gospodarki rynkowej przez kryzys, Waldemar Kuczyński, Rzeczpospolita (27.05.1995 r.)
- Wielkie zaburzenie gospodarcze, Waldemar Kuczyński (1995)
- "Zwierzenia zausznika" - fragmenty książki, Waldemar Kuczyński (1992)
- Moja największa nadzieja i obawa AD. 1989, Kontakt (Paryż) (6/1989)
- Gdy znika strach komunizm umiera, Waldemar Kuczyński, Zeszyty Naukowe Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (luty 1989)
- Zadłuzenia a napięcia polityczne, Waldemar Kuczyński (1988)
- Kłopoty z socjalizmem,Waldemar Kuczyński, Le Monde (25.03.1988 r.)
|
|
|
|
|
<<< Wróć do poprzedniej strony | |
|
|
|
|
|
|